Авторитарна Україна. Преса про світі після пандемииСюжет

Як пандемія коронавіруса змінить світ

Соціалістична Америка, руйнування глобальної економіки, Китай на чолі світу, посилення націоналізму. Яких наслідків коронавіруса варто очікувати.

 

Нафту на 10 доларів

National Interest, США

За прогнозами фінансового конгломерату Morgan Stanley, у другому кварталі 2020 року нафта марки Brent буде торгуватися на рівні близько 30 доларів за барель, а інші аналітики попереджають, що якщо протистояння між Саудівською Аравією і Росією продовжиться, ціна може впасти нижче десять доларів за барель.

Нафта зараз перебуває під потрійним ударом”, оскільки ціни визначаються трьома основними чинниками – цінової війною, пандемією коронавіруса COVID-19 і перенасиченням ринку. І все це відбувається саме тоді, коли стан світової економіки перебуває на найнижчому рівні з часів глобальної фінансової кризи.

Очікується, що пандемія призведе до скорочення попиту на паливо в усьому світі, принаймні, на десять відсотків, проте ситуація може погіршитися в залежності від ступеня глобальної кризи.

 

Америка стане соціалістичної

Washington Post, США

Всі розмірковують про те, який вплив пандемія коронавіруса матиме на президентську гонку, але ми вже знаємо відповідь. Переміг сенатор Берні Сандерс або, принаймні, його філософія.

Наш марш до соціалізму почався десятки років тому, і він йшов по наростаючій. Однак наша реакція на коронавірус зробить його перманентним, оскільки обрані керівники від обох партій зупинили діяльність бізнесу, наказали громадянам не ходити на роботу і роз’яснили, що Америку чекають нові драконівські заходи.

Коли наша економіка в лічені дні була спустошена і розбита, про нестійкому баланс між свободою і ризиком майже ніхто не думав…

Ми перейшли Рубікон. Коли історики говоритимуть про момент переходу американської економіки від ринкового капіталізму до демократичного соціалізму, вони будуть вказувати на цей тиждень.

 

В Україні два президента

Agoravox, Франція

Обмеження користування громадським транспортом у Києві викликають побоювання щодо соціально-економічного краху України. Навіть деякі експерти припускають, що ці непропорційні заходи покликані посіяти паніку і обвалити економіку, щоб виторгувати більше грошей у МВФ.

Що стосується пропусків, їх видають лише медпрацівникам і співробітникам комунальних та соціальних служб, а також ключових відомств. Перевірка наявності перепусток у людей в громадському транспорті була доручена Нацгвардії, посилюючи владу міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який вже бачить себе президентом.

 

Прекрасна новина для всіх ворогів демократії

Newsweek, Польща

Чому? Тому що вона вчить закривати кордони, замикатися на собі і позбавляє емпатії до бідних, біженцям, мігрантам.

Епідемія коронавіруса принесе нам безпрецедентну економічну кризу, поки ми спостерігаємо лише його початок. Зараз, коли я пишу ці слова, центри зайнятості в США, де звільняють швидше, ніж у Польщі, вже почали осаджувати маси людей позбулися роботи.

За прогнозами банку Goldman Sachs, протягом тижня, що починається 22 березня, реєструватися в якості безробітних прийдуть 2 мільйони 250 тисяч чоловік.

У квітні рівень безробіття в США перевищить десять відсотків і досягне рівня періоду Великої рецесії 2008-2011 років. Жертвою цих соціальних потрясінь стануть, однак, не тільки залишилися без заробітку жителі західних країн. Нас чекають в тому числі нематеріальні втрати.

 

Глобальна економіка буде зруйнована

Foreign Policy, США

Стівен Уолт, професор міжнародних відносин Гарвардського університету: пандемія посилить державну владу і зміцнить націоналізм. Держави всіх типів будуть приймати надзвичайні заходи з подолання кризи, і багато хто не захочуть відмовлятися від своїх нових повноважень після його закінчення.

COVID-19 прискорить процес переміщення влади і впливу із заходу на схід. Без змін залишиться конфліктний в своїй основі характер світової політики… Коронавірус створить такий світ, який буде менш відкритим, процвітаючим і вільним.

Робін Ниблетт, директор Чатем-Хауса: коронавірус може словать хребет економічної глобалізації… COVID-19 змушує держави, компанії та суспільства посилювати свій потенціал виживання в умовах тривалої самоізоляції і відмовлятися від наддалеких ланцюжків постачань.

Політичним лідерам знадобиться колосальна самодисципліна, щоб зберегти міжнародне співробітництво і не сповзти в болото геополітичного суперництва.

Кішор Махбубані, заслуженныйнаучный співробітник Національного університету Сінгапуру: пандемія кардинально не змінить напрям глобального економічного розвитку. Вона лише прискорить ті зміни, які вже почалися. Мова йде про відхід від глобалізації, орієнтованої на США, і про перехід до глобалізації, орієнтованої на Китай…

У китайського народу також з’явилася і міцно зміцнилася культурна впевненість у собі. Китайці вважають, що можуть конкурувати скрізь і у всьому.

Джон Айкенберрі, професор політики та міжнародних відносин у Прінстонському університеті: всі політичні табори найдуте нові свідчення актуальності своїх поглядів.

А з урахуванням виникає економічного збитку і суспільного колапсу ми напевно станемо свідками зростаючого руху в бік націоналізму, суперництва великих держав, стратегічної роз’єднаності і тому подібного.

Джон Аллен, президент Інституту Брукінгса, чотиризірковий генерал Корпусу морської піхоти США у відставці і колишній командувач міжнародними силами сприяння безпеки НАТО і силами США в Афганістані:

Так було завжди, так буде і зараз. Історію буду писати “переможці” пандемії коронавіруса… Так чи інакше, ця криза повністю переформатує структуру міжнародної влади, зробивши це так, як ми і уявити собі не можемо… В довгостроковій перспективі ця пандемія може істотно послабити виробничий потенціал глобальної економіки.

 

Китаю змістить США

Dagens Nyheter, Швеція

Комуністичний режим в Пекіні витратив багато сил на те, щоб відвернути увагу від своєї початкової безвідповідальності…

А зараз Китай з тріумфом намагається представити себе спасителем світу. Наприклад, він отримав серйозну піар-перемогу, коли відправив захисну екіпіровку та експертів в Північну Італію, після того як жодна країна ЄС не відгукнулася на благання італійців надіслати їм маски і респіратори.

Білий дім обійшовся з інфекцією точно так само. Нещодавно стало відомо, що розвідка США ще в січні попереджала про небезпеку коронавіруса. Але проходив тиждень за тижнем, а Трамп списував цю загрозу з рахунків, а зараз він позиціонує себе як “президента військового часу”.

Але це не допоможе Заходу… І Вашингтон, і Європейський союз коливаються і ніяк не можуть скоординуватися або очолити міжнародні зусилля проти коронавіруса.

У цій ситуації Пекін, і в деякій мірі Москва, діють швидко, щоб отримати вигоду з помилок США і зайняти позицію глобальних лідерів у битві з пандемією, заповнивши собою вакуум, що утворився.

 

У України багато проблем

Carnegie Moscow Center, Росія

… Виникає критична маса проблем, виглядає все більш непідйомною для команди благонамірених ідеалістів і дилетантів. З кожним днем Зеленському все важче відповідати на нові виклики, які ставлять у глухий кут навіть його куди більш досвідчених європейських колег, у відчаї порівнюють поточний криза з подіями Другої світової війни.

В цих умовах викликане епідемією хаос у поєднанні зі старими політичними проблемами може посилити авторитарний імпульс в українському суспільстві. Явно зросте вплив силовиків, відповідальних за карантинні заходи, а значить, і міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Він вже вимагає ввести загальнонаціональне ПП і виступає з амбітним “антикризовим планом”, що включає збільшення дефіциту бюджету та реструктуризацію зовнішнього боргу, що виходить далеко за межі його міністерських повноважень.

Успішний приклад Китаю з його тотальною мобілізацією і контролем на тлі безпорадності демократичних держав задасть в перспективі глобальний тренд.

 

Ще більш Велика депресія

Project Syndicate, США

Для глобальної економіки шок, викликаний Covid-19, виявився більш швидким і жорстким, ніж світова фінансова криза 2008 року і навіть Велика депресія.

Якщо пандемія не буде зупинена, економіка і ринки в усьому світі продовжать вільне падіння. Однак навіть у випадку, якщо її вдасться більш або менш стримати, економіка, тим не менш, може так і не почати рости до кінця 2020 року.

Справа в тому, що до кінця року досить імовірно початок нового вірусного сезону з новими мутаціями, а терапія, на яку сьогодні багато хто розраховує, може виявитися менш ефективною, ніж очікувалося. В результаті, економіка знову почне стискатися, а ринки знову впадуть.

Тим часом бюджетні заходи можуть виявитися марними, якщо монетизація величезного дефіциту викличе зростання інфляції, особливо в ситуації, коли серія пов’язаних з вірусом негативних шоків на стороні пропозиції знизить потенційне зростання економіки.

Крім того, багато країн просто не зможуть здійснити такі запозичення у власній валюті. Хто буде рятувати уряди, корпорації, банки та домогосподарства в країнах, що розвиваються?

 

Народиться нове покоління – корониалы

Aktuálně, Чехія

Такі масштабні трагедії, як голод, землетруси та епідемії, коли гинула велика кількість людей, на думку науковців, чинили великий вплив на народжуваність. Згідно з недавнім дослідженням, той самий ефект може мати і епідемія коронавіруса.

У дослідженні говориться, що народжуваність не різко підвищиться. Тому не варто чекати, що в кінці року пологового будинку будуть переповнені, як стверджують ті, хто жартує про підвищеної сексуальної активності на карантині.

Однак приблизно через десять – одинадцять місяців після катастрофи народжуваність починає різко підвищуватися і досягає піку між 13-м і 22-м місяцем після події.

Цю криву підтверджує останній страшний голод у Фінляндії в 1868 році, пандемія грипу 1918 року, епідемія еболи, вірусу зіку, а також народжуваність в США в 2003 році.