Уйгурська активіст став лауреатом премії Сахарова

Ільхам Тохти присвятив своє життя захисту прав уйгурського меншини в Китаї. Він відбуває довічне ув’язнення за звинуваченням у сепаратизмі.

Європарламент засудив правозахисну премію імені Сахарова уйгурскому економісту Ільхаму Тохти. Про це повідомляється на сайті Європарламенту в четвер, 24 жовтня.

Голова Європарламенту Девід Сассоли оголосив лауреата на сесії в Страсбурзі.

“Я дуже радий повідомити, що Європарламент вибрав Ільхама Тохти лауреатом премії Сахарова За свободу думки 2019 року. Тохти присвятив своє життя захисту прав уйгурського меншини в Китаї”, – сказав він.

Сассоли додав, що, присуджуючи цю премію, “Європарламент настійно закликає китайський уряд звільнити Тохтии поважати права меншин”.

Тохти відбуває довічне ув’язнення в Китаї за звинуваченням у сепаратизмі. Його заарештували в січні 2014 року. Церемонія вручення премії Сахарова запланована в Страсбурзі на 18 грудня.

Раніше повідомлялося, що США ввели санкції проти Китаю з-за прав уйгурів. Обмежувальні заходи торкнулися 28 організацій. Вони викликані утисками уйгурів в Синьцзян-Уйгурському автономному районі КНР.

За даними правозахисників, у Китаї до мільйона уйгурів і інших мусульман тюркського походження примусово утримуються в таборах. Там їх піддають політичній пропаганді, проти волі змушують вчити китайську мову і співати “хвалебні пісні” комуністичної партії.

Наприкінці 2018 року китайський уряд підтвердило, що в Сіньцзяні функціонують центри освіти і професійної підготовки, де проходять навчання особи, що потрапили під вплив ідей тероризму і екстремізму.

Нагадаємо, в минулому році премію Сахарова отримав українець Олег Сенцов. Тоді він перебував у російській в’язниці.

Премія Сахарова За свободу думки є щорічною нагородою Європейського парламенту. Вона заснована в 1988 році і вручається в чотирьох областях, зокрема в області захисту прав людини і його основних свобод.