“Історична” зустріч. РФ і Туреччина поділили СириюСюжет

Ердоган і Путін на переговорах у Сочі 22 жовтня

Сторони домовилися про кроки по виходу з кризи, викликаного відходом армії США і військовою операцією Анкари.

Лідери Володимир Путін і Реджеп Таїп Ердоган провели “історичні” шестигодинний переговори, за підсумками яких підписали домовленість про спільний контроль зони безпеки вздовж турецько-сирійського кордону, яку Анкара хоче очистити від курдів.

За словами російського президента, сторонам вдалося вийти на “доленосні” рішення щодо ситуації в Сирії. При цьому Ердогану не зміг реалізувати свою задачу по встановленню контролю в зоні вздовж усього кордону. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Розвиток нової кризи в Сирії

Туреччина розпочала нову військову операцію на північному сході Сирії під назвою Джерело світу 9 жовтня. Метою Туреччині було очищенні курдських формувань, які Анкара счиает терористичними, зони протяжністю вздовж кордону майже в 500 кілометрів і глибиною близько 30 кілометрів.

Цю територію Ердоган планував захопити, щоб відселити туди з Туреччини більше двох мільйонів сирійських біженців. У відповідь на критику операції з боку ЄС він погрожував направити потік біженців до Європи.

Сирійські курди, які становлять основу військового альянсу Демократичні сили Сирії, були головними союзниками США в боротьбі проти терористичної організації “Ісламська держава”. Але президент Дональд Трамп вирішив піти з північного сходу Сирії і припинити допомогу курдам.

У цьому зв’язку курди пішли на угоду з сирійським лідером Башаром Асадом і Росією, яка його підтримує. Експерти вважають, що цей факт зміцнив режим Асада. По яких ще причин розкритикували рішення Трампа в матеріалі Історичний прорахунок США.

Минулого тижня віце-президент США Майк Пенс і президент Туреччини після чотиригодинних переговорів домовилися про перемир’я в Сирії на п’ять днів. Цей термін якраз закінчувався 22 жовтня. Ердоган погрожував після закінчення цього терміну знову почати військові дії.

У Туреччині тоді ж сказали про готовність оголосити про припинення операції Джерело світу, але для цього Анкарі необхідний відвід курдських формувань від турецько-сирійського кордону та здача ними важкого озброєння.

22 жовтня в Сочі Путін і Ердоган узгодили меморандум, який передбачає спільне патрулювання на кордоні Сирії і Туреччини. Також повернуться сирійські прикордонники.

“Ми вже не раз відзначали, що з розумінням ставимося до прагнення Туреччини зробити кроки, щоб надійно гарантувати свою національну безпеку”, – заявив Путін за підсумками переговорів.

При цьому він зазначив, що головне, щоб діями турецьких збройних сил на території Сирії не скористалися бойовики ИГИЛ, які знаходяться в полоні у курдів, контролюючих території на північному сході Сирії.

“Сирія повинна бути звільнена від незаконного іноземної військової присутності”, – додав російський президент. Тим самим він нагадав, що уряд Сирії Туреччину на свою територію все ж не запрошувала.

 

Про що домовилися

 

  • Турецькі війська на невизначений час збережуть контроль над усією територією, яку вони встигли захопити з 9 жовтня (в договорі це називається “збереження статус-кво”).
  • Всю іншу кордон займуть сирійські прикордонники і російська військова поліція. На цю територію турецька армія зайти не зможе, однак отримає право брати участь у спільних з Росією патрулях аж до десяти кілометрів від кордону.
  • Курдські військові формування повинні протягом тижня покинути кордон на всьому її протязі. Про їх подальшу долю в угоді не йдеться, проте сказано, що сторони збираються “боротися з тероризмом в усіх формах”.
  • У документі немає жодного слова про долю самої курдської автономії: сказано, що всі питання політичного устрою Сирії будуть вирішуватися пізніше на конституційному комітеті, який скличуть Росія, Туреччина та Іран.
  • Про розселення на курдських землях сирійських біженців з Туреччини також нічого не сказано: є лише загальні слова про те, що сторони зроблять зусилля, щоб біженці повернулися в Сирію “безпечно і добровільно”.
  • Буде створено окремий механізм для моніторингу і верифікації здійснення даного меморандуму.

Таким чином Туреччині не вдалося реалізувати раніше задекларовану Ердоганом завдання створити зону безпеки на всій протяжності кордону з Сирією.

Однак досягнуті домовленості дозволять Ердогану заявити в Туреччині про свій успіх і зберегти обличчя, кажуть експерти.

Глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що домовленості, які досягли Путін і Ердоган, фактично забезпечують припинення операції Туреччини в Сирії.

“Ті дії, які будуть вживатися, ті зобов’язання, які в рамках цього меморандуму забезпечують припинення кровопролиття, припинення операції, яка викликає настільки неоднозначну реакцію в світі і, що дуже важливо, вихід сирійських прикордонників на кордон”, – сказав Лавров.

Однак за словами його колеги з Туреччини Мевлюта Чавушоглу, припинення військової операції на півночі Сирії не означає, що вона завершилася і турецькі військові залишають регіон.

Варто також згадати, що про закінчення виведення своїх військ із зони між Тель-Абьядом і Рас-ель-Айном курдські збройні загони заявили буквально за годину до прес-конференції президентів. Однак тепер їм необхідно буде зробити те ж саме на всьому протязі кордону.