Вихід через Ірландію. Досягнута угода з BrexitСюжет

Брюссель і Лондон несподівано досягли компромісу по розлученню. Але нова угода може провалитися в британському парламенті.

Євросоюз і Великобританія досягли угоди по Brexit, що ще вчора вранці здавалося маровероятным. Воно передбачає новий спосіб врегулювання самого гострого питання – про кордон між Республікою Ірландія і Північною Ірландією.

Прем’єр-міністр королівства Борис Джонсон назвав домовленість “чудовою новою угодою”, але її ще повинен схвалити британський парламент, в якому явної більшості за будь-який з варіантів виходу з ЄС. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Квадратура кола

Британія повинна була покинути Євросоюз ще в березні 2019 року. Але колишній прем’єр Великобританії Тереза Мей не змогла провести через парламент свій варіант угоди з Євросоюзом і двічі просила відстрочки – термін виходу з ЄС в результаті був відсунутий до 31 жовтня.

Влітку цього року Мей на посаді прем’єра змінив Борис Джонсон, який наполягав на жорсткому варіанті Brexit, тобто вихід з Євросоюзу без угоди. Його головною передвиборчою обіцянкою було вивести Британії з ЄС до 31 жовтня незважаючи ні на що.

Але в серпні британський парламент прийняв закон, який забороняє виходити з Евросоюзза без угоди і переносить дату Brexit на більш пізній термін.

Згідно цього законопроекту, прем’єр-міністр повинен до 19 жовтня отримати в парламенті схвалення угоди з ЄС про Brexit – або виходу Британії з ЄС без договору. Якщо цього не відбувається, прем’єр повинен запитати у Брюсселя відстрочити Brexit до 31 січня 2020 року.

Але, як писали ЗМІ, Джонсон пообіцяв зробити все можливе для досягнення угоди з ЄС, але просити Юнкера про відстрочку Brexit з 31 жовтня він не має наміру.

Та 17 жовтня Європейський Союз і Великобританія після багатьох місяців перебування в глухому куті домовилися укласти нову угоду щодо виходу королівства з блоку.

Компромісу вдалося досягти в останній момент, всього за кілька годин до початку саміту, на якому лідери країн ЄС дали згоду на оновлену домовленість про Brexit.

“Ми домовилися про відмінну новій угоді, яка повертає нам контроль над ситуацією – ред.), тепер парламент у суботу повинен схвалити Brexit, щоб ми могли зайнятися іншими пріоритетними питаннями, такими як вартість життя, охорону здоров’я, злочинність і наша екологія”, – написав Джонсон у своєму Twitter.

У свою чергу, голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що “це справедливе та збалансоване угода” як для ЄС, так і для Британії.

Єлизавета II в незвичайній мови назвала дату Brexit

Велика частина угоди повторює домовленості, досягнуті Терезою Мей в минулому році. Головні зміни стосуються Північної Ірландії.

  • Великобританія виходить з-під юрисдикції всіх законів Євросоюзу;
  • Лондон зможе укладати власні угоди про вільну торгівлю;
  • панування Суду ЄС завершується;
  • Британія буде сама контролювати зібрані податки;
  • Північна Ірландія назавжди залишається британської митною територією;
  • бэкстоп скасовується;
  • Великобританія заплатить відступні за вихід із ЄС – приблизно 33 мільярди фунтів;
  • права громадян ЄС, які живуть у Великобританії, і британських громадян в ЄС будуть гарантовані.

Питання про кордон між Північною Ірландією, яка є частиною королівства і Республікою Ірландія, яка входить в складі ЄС був одним з найважчих на переговорах між Лондоном і Брюсселем, оскільки кордон з митним і прикордонним контролем між Ирландиями ставить під загрозу мирний процес.

Це питання стало причиною провалу зусиль попереднього британського прем’єра. Пропоновані їй механізм так званого бэкстопа припускав, що Північна Ірландія вже після виходу Британії на якийсь час залишиться у складі Митного союзу ЄС та єдиного європейського ринку.

Зараз сторони знайшли нове рішення, описане переговірником від ЄС Мішелем Барньє як “квадратура кола”. Воно полягає в тому, що жодних перевірок усередині острова Ірландія проводити не будуть, в той же час Північна Ірландія залишиться в складі митної території Великобританії.

Для цього в Північній Ірландії продовжить діяти “обмежений” набір правил єдиного ринку Євросоюзу. Мова йде, зокрема, про санітарних правилах і ветеринарний контроль, податок на додану вартість, правила державної підтримки компаній. Відповідальними за їх застосування в Північній Ірландії будуть чиновники Великобританії.

Режим обкладення митами буде залежати від кінцевої точки продажу. Європейські товари будуть обкладатися британськими митами. У випадку з британськими товарами варіантів два: якщо вони призначені для подальшого продажу на ринках ЄС, мита стягуються, якщо вони призначені для продажу в Північній Ірландії – ні.

Ця схема почне діяти лише після закінчення перехідного періоду, поки він передбачений до кінця 2020 року, але його можуть продовжити. Потім почнеться чотирирічний термін дії узгодженого механізму. За його закінчення парламент Північної Ірландії або Асамблея зможе простою більшістю голосів вирішити, чи продовжувати застосовувати правила ЄС у цій країні.

 

Але Джонсон може програти в парламенті Британії

Півторагодинні дебати парламенту пройдуть 19 окттября. Таке екстрене засідання за останні 80 років проводилася лише чотири рази: 2 вересня 1939 року до початку Другої світової війни, 30 липня 1949 року в останній день літньої сесії, 3 листопада 1956 року в дні Суецької кризи, і 3 квітня 1982 року – під час конфлікту навколо Фолклендських островів.

Якщо ж план Бориса Джонсона не буде схвалений, то вже наступного тижня британський парламент може розглянути питання про призначення дострокових парламентських виборів. Пройти вони можуть вже в кінці листопада.

Нестача їжі та ліків: Британія після Brexit

Лідер опозиції Джеремі Корбін заявив, що новий договір виглядає навіть гірше, ніж той, який був укладений з ЄС Терезою Мей. За словами Корбіна, він повинен бути відхилений парламентом.

“Ця угода не об’єднає країну і повинна бути відхилена. Найкращий спосіб розібратися з брекситом – це дати людям право остаточного рішення на всенародному голосуванні”, – сказав Корбін.

Але головною проблемою для Джонсона виглядає те, що проти нової редакції угоди – а по суті нової редакції протоколу про Північної Ірландії – виступили ті, кого він насамперед стосується – союзники консерваторів з Демократичної юніоністської партії Північної Ірландії.

У партії заявили, що розбіжності з питання про межі зберігаються, тому не готові підтримати нову угоду.

“Ці пропозиції, на наш погляд, невигідні для економіки Північної Ірландії та підривають єдність Сполученого Королівства”, – заявили в ДЮП СІ.

Але якщо проект Джонсона підтримають у парламенті, то він швидко проходить ратифікацію в Європарламенті, його остаточно візують лідери країни ЄС, і опівночі за київським часом з 31 жовтня на 1 листопада Великобританія виходить з Євросоюзу.