Чертовски хороший Ердоган. Перемир’я в СирииСюжет

Пенс і Ердоган

Америка домовилася з Туреччиною про припинення вогню, щоб курди змогли відвести свої сили від кордону.

Віце-президент США Майк Пенс і президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган після чотиригодинних переговорів домовилися про перемир’я в Сирії на п’ять днів. Сирійські курди, від яких Ердоган хоче зачистити північний схід країни, погодилися на припинення вогню, але при виконанні ряду умов.

У Туреччині також готові оголосити про припинення операції Джерело світу, але для цього необхідний відвід курдських формувань від турецько-сирійського кордону та здача ними важкого озброєння. При цьому всі три сторони – Вашингтон, Анкара і курди – говорять про свою перемогу. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Про що домовилися

Туреччина розпочала нову військову операцію на північному сході Сирії під назвою Джерело світу 9 жовтня. Її мета – очистити зону протяжністю майже 500 кілометрів і глибиною близько 30 километровот від курдських формувань, які Анкара счиает терористичними.

Сирійські курди, які становлять основу військового альянсу Демократичні сили Сирії, були головними союзниками США в боротьбі проти терористичної організації “Ісламська держава”. Але президент Дональд Трамп вирішив піти з Сирії і припинити допомогу курдам.

Євросоюз і США засудили дії Анкари і підготували санкції, вимагаючи припинити операцію. Незважаючи на посилення тиску з боку західних союзників Ердоган заявив, що не має наміру припиняти операцію і пригрозив потоком біженців в Європу.

Курдам довелося піти на угоду з сирійським лідером Башаром Асадом, що, як вважають експерти, зміцнило його режим. Під загрозою також виявилися успіхи, досягнуті в боротьбі проти “Ісламської держави”, оскільки саме курди охороняли в’язниці з небезпечними джихадистами.

Експерти також говорять, що одним з головних наслідків ситуації може стати подальше зближення Туреччини з Росією. Тому багато хто розцінив вихід Трампа з Сирії як серйозний зовнішньополітичний прорахунок історичних масштабів, і навіть республіканці продемонстрували різко негативну реакцію.

Історичний прорахунок США. Преса про Туреччині в Сирії

В результаті 16 жовтня Трамп сказав, що написав Ердогану, як він сам висловився, “дуже потужна лист з попередженням”.

“Давайте розробимо гарну угоду! Ви не хочете нести відповідальність за вбивство тисяч людей, а я не хочу нести відповідальність за руйнування турецької економіки – а я зроблю це… Не будь крутим хлопцем. Не будь дурнем! Я подзвоню тобі пізніше”, – писав Трамп.

Незважаючи на те, що, Ердоган, як писали ЗМІ, викинув лист, на наступний день він прийняв віце-президента США Майка Пенси, з яким після чотирьох годин переговорів, вдалося домовитися про перемир’я на п’ять днів, щоб дати можливість курдському ополченню відвести свої сили на 30 кілометрів від турецького кордону.

EPA

За словами Пенси, якщо курди за 120 годин вийдуть з прикордонної зони, операція буде зупинено повністю. Він також додав, що Туреччина погодилася не вести військові дії в місті Кобани, і озвучив домовленість про спільну роботу щодо створення зони безпеки на кордоні з Сирією.

Трамп подякував Ердогана за рішення припинити операцію в Сирії, назвавши турецького лідера іншому і “чертовски гарним лідером”.

“Він жорсткий і сильний чоловік. І він вчинив правильно. Ми цінуємо це і будемо цінувати це в майбутньому”, – сказав Трамп журналістам.

За підсумками переговорів, президент Дональд Трамп висловив готовність відкликати діють у відношенні Анкари економічні санкції, як тільки буде завершено введення режиму припинення вогню. Він зазначив, що ще три дні тому “операція була неможлива”.

“Потрібно було діяти жорстко, але справедливо, щоб її досягти”, – написав Трамп в Twitter, даючи зрозуміти своїм виборцям, що Туреччина погодилася піти на поступки під тиском американських санкцій.

При цьому турецька сторона заявила, що досягла бажаного. Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавошуглу сказав, що США прийняли умови Анкари.

Міністр повідомив про домовленість про здачу курдами важкого озброєння, знищенні їх позицій і укріплень. Саме це і було метою Анкари при початку військової операції Джерело сили.

Чавушоглу також додав, що турецькі військові продовжать залишатися в Сирії. За його словами, призупинення турецької антитерористичної операції в Сирії – це не припинення вогню, так як “припинення вогню можливо тільки між двома легітимними силами”.

“Туреччина завершить операцію на півночі Сирії тільки після того, як терористи ОНБ/ РПК підуть”, – заявив Мевлют Чавушоглу, маючи на увазі відведення курдських загонів з 32-кілометрової зони безпеки, яку хоче встановити Туреччина на кордоні з Сирією.

Пізніше турецький лідер повідомив, що його країна “не може забути різке лист президента США”.

“Лист президента Трампа, яке не йшло рука об руку з політичною і дипломатичною ввічливістю, з’явилося в ЗМІ. Звичайно, ми не забули про це. Нам було б неправильно забувати про це”, – сказав Ердоган.

Що стосується курдів, то командувач Сирійськими демократичними силами Мазлум Кобани заявив, що вони приймають рішення Туреччини припинити операцію в Сирії.

За його словами, угоду не дозволить Туреччині досягти своїх цілей. Курди також заявили, що угода повинна включати в себе повернення біженців в їх будинку і виключати “демографічні зміни в регіоні”.

Але 18 жовтня курди Туреччину звинуватили у зриві перемир’я і заявили, що турецька авіація і артилерія продовжують нальоти на їх позиції і наносять удари по мирних населених пунктах.

Заяви курдського ополчення відповідають даним, які раніше публікував Reuters. Кореспонденти агентства з зони бойових дій повідомляють про триваючу стрільби і пожежах в контрольованому курдами Рас-ель-Айне.

Але Ердоган наполягає, що укладена напередодні угоду про припинення вогню в північній Сирії продовжує діяти, а дані про ранкових обстріл є дезінформацією.

За словами Ердогана, він особисто розмовляв на цю тему з міністром оборони Туреччини. Останній повідомив, що ніяких боїв не йде, а курдські військові формування відходять з “зони безпеки” на кордоні з Сирією.

Глава турецької держави також зазначив, що згідно з прийнятим планом буферна зона, що забезпечує безпеку країни, буде тягнутися до кордону з Іраком, а в глибину складе 32 кілометри.