Питання до неба. Як розслідують роль України в МН17Сюжет

Нідерланди вивчать роль України у катастрофі Боїнга на Донбасі

Нідерланди почали пошуки агентства, які буде займатися питанням про причетність Києва до катастрофи. Розслідування не буде офіційним.

Депутати парламенту Нідерландів схвалили вимога до уряду розслідувати роль України в катастрофою в 2014 році малайзійського Боїнга-777, що слідував рейсом MH17 з Амстердама в Куала-Лумпур. Їх цікавить, чому Україна не закрила повітряний простір.

Міністр закордонних справ Нідерландів Стефан Блок у Києві розповів про початок переговорів з Україною на рахунок розслідування і зазначив, що уряд його країни вже шукає незалежне агентство, якому доручать вести цю справу. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Що хочуть Нідерланди

10 жовтня у Києві відбулася зустріч Блоку з українським колегою Вадимом Пристайко. Після вони провели півгодинну прес-конференцію. Напередодні зустріч з ним провів президент Володимир Зеленський.

Вони обговорили питання співробітництва щодо завершення розслідування авіакатастрофи МН17 і говорили про проведення судового процесу у справі про катастрофу.

Прес-служба президента України

Візит глави МЗС Нідерландів відбувся на тлі ініціювання голландськими депутатами розслідування ролі України в катастрофі пасажирського лайнера на Донбасі.

Минулого тижня всі партії, що входять в коаліційний уряд, а також чотири великі опозиційні партії Нідерландів, заявили про необхідність внести ясність у питання закриття повітряного простору над і навколо Донбасу в період бойових дій.

9 жовтня Палата представників парламенту одноголосно проголосувала за вимогу до уряду країни розслідувати дії України. Депутати вважають, що цю тему слід прояснити і заради родичів загиблих в авіакатастрофі.

Блок спочатку був проти такого розслідування. Це непросте завдання, для вирішення якої необхідно співробітництво з боку Росії, чого домогтися важко, сказав міністр, але заперечувати проти вимоги парламентарів не став.

Зазначимо, що Рада безпеки Нідерландів ще в 2015 році прийшов до висновку, що Україні слід було закрити свій повітряний простір.

“Закриття повітряного простору не було предметом розслідування нашої групи, оскільки раніше Радбез Нідерландів вже вивчала це питання. Ми сконцентрувалися на пошуках тих, хто безпосередньо стріляв у літак”, – пояснила DW прес-секретар міжнародної слідчої групи (JIT) при прокуратурі Нідерландів Брехте ван де Моосдийк.

Місцева мовна компанія NOS вважає, що уряд вирішив підтримувати хороші відносини з Україною в рамках розслідування катастрофи, тому не вжило ніяких заходів.

У минулому році депутати в Нідерландах пропонували включити Україну в число відповідальних за падіння Боїнга, оскільки, як їм здається, українська влада могла зробити більше, щоб запобігти катастрофі MH17.

Тоді глава МЗС Нідерландів відповідав, що причин для залучення України до відповідальності немає, але це може змінитися в майбутньому.

На прес-конференції в Києві Блок повідомили, що Нідерланди вже почали переговори з Україною з приводу розслідування її ролі в аварії рейсу МН17.

“Парламент Нідерландів попросив уряду отримати більше інформації про закриття повітряного простору над Україною. Це просто прохання вивчити питання, це не офіційне слідство”, – підкреслив Блок.

За словами нідерландського міністра, розслідування буде вести незалежний слідчий орган. Зараз уряд займається його пошуком.

Дипломат окремо підкреслив, що уряд буде вивчати аналогічні рішення авіаційних властей Росії щодо доступу цивільних авіалайнерів в її повітряний простір.

Блок зазначив, що українська сторона запевнила його, що Київ буде надавати всіляку допомогу в цьому. Він подякував Україні за готовність співпрацювати.

“Я задоволений, що Україна взяла на себе це зобов’язання”, – сказав Блок.

Міністр також уточнив, що вважає зрозумілим рішення про видачу РФ Володимира Цемаха в рамках обміну, хоча і жалкує про це.

 

Як реагує Україна

Українська сторона раніше негативно реагувала на плани нідерландських парламентаріїв розслідувати роль України у катастрофі MH17.

Це відволікає від розслідування, яке має встановити, хто саме збив літак, говорив посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов.

“Нам нема чого приховувати. Мій уряд завжди готове надати інформацію. Головне питання: хто це зробив і чому”, – розповідав Він.

9 жовтня голова парламентського комітету з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва Богдан Яременко заявив, що Україна має продовжувати політику відкритості у справі про збитий над Донбасом Боїнгу.

Про це Яременко заявив в контексті прийнятого напередодні рішення парламент Нідерландів щодо додаткового розслідування причин, чому Україна не закрила повітряний простір над Донбасом під час бойових дій в 2014 році.

“Ми повинні допомогти. Україна повинна спокійно йти на співпрацю, як і робила це у всіх епізодах з самого початку”, – сказав депутат від фракції Слуга народу.

Яременко підкреслив, що Україна в той час діяла у відповідності з рекомендаціями Міжнародної організації цивільної авіації (орган ООН).

“Якщо ситуація з небом міністру закордонних справ представляється як комплексна, а не тільки як питання рішень України, то, мені здається, нам нема про що переживати. Це допоможе всім встановити справедливість, зрозуміти і нарешті поставити крапку в тому, що в ті дні, що б не робила Україна з точки зору вирішення авіаційних органів, не це стало причиною катастрофи – не Україна запустила ракету і вбила людей”, – пояснив Яременко.

19 червня цього року Міжнародна слідча група назвала імена чотирьох осіб, які, за її даними, несуть відповідальність за катастрофу MH17. Слідчі кажуть про їх причетність до доставки з Росії зенітного ракетного комплексу Бук, з допомогою якого був збитий літак. Москва отрицет яке-небудь відношення.

Підозрюваними стали:

  • росіянин Ігор Гиркин, колишній міністр оборони ДНР”
  • росіянин Сергій Дубінський, голова “ГРУ ДНР”
  • росіянин Олег Пулатов, підлеглий Дубинського, колишній підполковник ЗС Росії
  • українець Леонід Харченко, начальник розвідувального батальйону Кріт “ГРУ ДНР”

Нідерландами стосовно них порушили кримінальні справи. Детальніше у матеріалі Гаага чекає: кого будуть судити за збитий Боїнг.