Снайпери злих сил. В Іраку вбито 100 протестующихСюжет

Голодуюча молодь протестує проти уряду Іраку

Іракська молодь, все життя прожила в умовах війни, роками не може знайти роботу в країні, якій на відновлення потрібно 88 мільярда доларів.

У Багдаді протести, які тривають тиждень, закінчилися масової стріляниною по демонстрантах. За кілька днів було вбито 104 людини, поранення отримали більше шести тисяч. Влада заявляє про “невідомих снайперів”.

Протестний рух виявилися принципово новими для Іраку, оскільки в його основі стоїть молодь, яка народилася під час війни і не бачить перспектив для себе із-за корупції і безробіття в країні.

Іраку ще знадобиться час на відновлення від військових дій і санкцій ООН. Однак уряд вже анонсував список реформ, які повинні задовольнити вимоги протестувальників. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Після війни молодь не може знайти роботу

Масові протести почалися 1 жовтня в Багдаді та інших містах Іраку – за тиждень у 12 з 18 провінцій країни пройшли мітинги різного ступеня масовості.

Протести з самого початку супроводжувалися зіткненнями з іракською поліцією і армійськими підрозділами. Протестувальники палили покришки, а також, як стверджують у міністерстві внутрішніх справ країни, захопили та спалили понад 50 будівель, включаючи урядові.

Ескалація почалася 4 жовтня, тоді іракські сили безпеки в Багдаді відкрили масовий вогонь по натовпу. Вони стріляли саме по демонстрантах, а не в повітря, повідомляли кореспонденти France-Presse і Al Jazeera з місця подій.

Поштовхом для початку протестів стало раптове і не отримало чіткого пояснення звільнення генерал-лейтенанта Абдель Вахаба аль-Сааді зі служби по боротьбі з тероризмом.

Сааді став відомим в період боротьби з терористичною організацією “Исдамское держава”. Як відзначають експерти, він повернув віру в іракську армію та антитерористичну службу і став одним з найавторитетніших воєначальників Іраку.

Ввічливі терористи. Як ИГИЛ керував Мосулом

Однак главаня причина невдоволення громадян є тяжке економічне становище. У 2014 році ИГИЛ захопили значну частину заходу і півночі Іраку. Зараз країні необхідно відновлення, які, за даними Світового банку, обійдеться в 88 мільярдів доларів.

Ірак володіє четвертими за величиною запасами нафти. Але кожен четвертий житель живе менш ніж на два долари в день, а кожна шоста сім’я відчуває дефіцит продуктів харчування.

У 2018 році рівень безробіття сягав 7,9 відсотків в рік, але серед молоді він удвічі вищий. Майже 17 відсотків працездатних іракців можуть знайти лише тимчасову роботу. З 40 мільйонів чоловік, які проживають в Іраку, понад 60 відсотків – молодше 25 років, чверть з них не має роботи.

“Ми хочемо робочі місця. Ми хочемо зарплату. Ми хочемо відчувати себе частиною країни. Ми хочемо гідного життя, щоб годувати сім’ї”, – сказав американкою газеті Wall Street Journal 36-річний мешканець Багдада Салам Радіф.

Інший житель Мустафа, якому ще не виповнилося 30 років, розповів, що в 2015 році пішов воювати проти ИГИЛ, але після повернення в 2017 році так і не зміг знайти роботу.

“Я брав участь в операції в Фаллуджі і Мосулі… але тепер, коли я прошу забезпечити мої основні права, мені відповідають сльозогінним газом і вогнем снайперів”, – каже Мустафа.

Протестний рух організувалося спонтанно, у нього немає свого центру та зв’язків з політичними силами, каже науковий співробітник Інституту Близького Сходу при Національному університеті Сінгапуру Фанар Хаддад.

Після завершення війни громадяни Іраку переключили свою увагу на політичну та економічну систему країни, “яка служить інтересам олігархії”, заявив Він.

 

Уряд обіцяє реформи, але економісти сумніваються

Сформований у минулому році уряд на чолі з прем’єр-міністром Аделем Абделем Махді вперше зіткнувся з масовими протестами. Попередні менш криваві заворушення були в Басрі і Багдаді, тоді поліція також застосовувала силу.

Поліція діє разом з армією, в ході розгону протестів співробітники правоохоронних органів використовували бойові патрони і сльозогінний газ.

При цьому прес-секретар МВС генерал-майор Саад Маан заявив, що співробітники не стріляли по демонстрантах, відповідальність за жертви він поклав на “злі сили” і “невідомих снайперів”.

При цьому армія Іраку визнала 7 жовтня факт надмірного вживання сили при розгоні демонстрантів. У цьому зв’язку Махді розпорядився створити комісію для проведення термінового розслідування.

Президент Іраку Бархам Салех закликав співгромадян до діалогу, щоб скласти дорожню карту виходу з внутрішньополітичної кризи. Він також вважає, що на протести вплинули зовнішні сили.

“Ірак не буде місцем для зведення рахунків між регіональними гравцями. Тому настав час об’єднатися і почати спільно заліковувати рани”, – заявив він і закликав “проявляти максимальну стриманість”.

Салех також заявив, що “всі ті, хто провокував заворушення і стріляв у демонстрантів і поліцейських в ході вуличних протестів на початку жовтня в Багдаді, є злочинцями і будуть віддані під суд”.

Прем’єр після засідання уряду 6 жовтня повідомив про намір провести реформи і прийняти деякі заходи. Мова йде про розподіл земельних ділянок серед сімей з низькими доходами, будівництво 100 тисяч одиниць житла, надання допомоги 150 тисячам безробітним і програмі навчання для ще 150 тисяч людей без роботи.

Деякі економісти заявили, що пропозиції уряду тільки погіршать основну проблему, оскільки близько 75 відсотків бюджету Іраку вже йде на поточні витрати, більша частина яких використовується для підтримки політичних партій, контролюючих місцеві міністерства.