З’явилися розшифровки, як Зеленського схиляли до заяви по Байдену

Опубліковано фрагмент листування між чиновниками України і США, яка передувала телефонної розмови Трампа і Зеленського.

У Конгресі США показали фрагменти СМС-спілкування топ-чиновників адміністрації Трампа про те, як втягнути українські влади у внутрішні справи Вашингтона. Після тривалих переговорів” щодо поновлення розслідування проти екс-віце-президента США Джозефа Байдена і його сина Хантера по справі Burisma, влада України не пішли на поступки. Витяги опубліковані в п’ятницю, 4 жовтня.

19 липня, за кілька днів до скандального телефонної розмови Трамп-Зеленський, посол США в ЄС Гордон Сондленд – соратник першого – у спілкуванні зі спецпредставником Держдепартаменту по Україні Куртом Волкером повідомив, що “проінструктував” Зеленського щодо теми майбутньої бесіди з Трампом.
Волкер відповів, що “найголовніше, щоб Зеленський сказав (Трампу, – ред.), що він допоможе з розслідуванням – і згадає особисті справи тих, кого можуть згадати (в телефонній розмові)”.

Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільямс Тейлор написав 21 липня Сондленду: “Гордон, ми вчора з Куртом обговорювали слова Саші Данилюка (на той час секретар РНБО – ред.), що Зеленському важливо, щоб Україну сприймали серйозно, а не як всього лише інструмент вашингтонської політики за переобрання”.

Той відповів, що “звичайно”, але додав: “Нам треба, щоб почалося це спілкування і вибудовування відносин (з київською владою, – ред.) – незважаючи на всякі відмовки”. “Мене турбує альтернатива”, – додав Сондленд.

Вранці 25 липня – перед дзвінком Зеленський-Трамп – Волкер написав помічникові українського президента Андрію Єрмаку: “Чув – у Білому домі кажуть, що в тому випадку, якщо президент Z переконає Трампа, що він почне розслідування (“добереться до коріння того, що сталося в 2016-м”), ми забронюємо дату візиту (Зеленського) у Вашингтон. Щасти!”

25 липня після дзвінка Єрмак відписав Волкер, що “розмова пройшла добре, президент Трамп запропонував вибрати будь-яку зручну дату. Зеленський вибрав 20, 21 і 22 вересня для візиту в Білий дім”.

Потім, 9 серпня, Сондленд переконував Волкера, що для того, “щоб уникнути непорозумінь, було б добре взяти у Андрія чернетку тексту” заяви потенційного Зеленського з розслідування справи Burisma/Байдены.

Згодом керівництво України не пішло на такі умови США заради зустрічі президентів у Білому домі, а ще пізніше виявилося, що Трамп заморозив військову допомогу Україні і відмовився від поїздки до Варшави, де мав зустрітися з Зеленським.

Нагадаємо, телефонна розмова президента США з Зеленським, який відбувся 25 липня, став причиною скандалу і призвела до запуску процедури імпічменту Трампа.

Як стверджують опоненти американського лідера, він під час дзвінка намагався вплинути на Зеленського з метою почати розслідування діяльності в Україні сина Байдена в обмін на надання фінансової і військової допомоги Києву.