У Раді Європи розкритикували проект судової реформи в Україні

Марія Пейчинович-Бурич нагадала про зобов’язання України

Законопроект пропонує масштабні зміни, які можуть мати істотний вплив на незалежність судової системи, вважає генсек Ради Європи.

Рада Європи стурбована прийнятим Верховною Радою в першому читанні проект закону президента України Володимира Зеленського про діяльність органів суддівського управління (№1008), який передбачає реформу судової системи. Про це йдеться у листі генерального секретаря Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич до міністра закордонних справ україни Вадим Пристайко, обнородованном на сайті організації 2 жовтня.

Вона нагадала, що формування незалежної, ефективної та професійної судової системи, яка користується довірою громадськості і відповідає її потребам, є частиною зобов’язань, взятих Україною при вступі до Ради Європи.

“Враховуючи це, ми з певним занепокоєнням зустріли проект закону №1008 Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів суддівського управління, прийнятого в першому читанні новообраною Верховною Радою”, – зазначила Пейчинович-Бурич.

Вона зазначила, що текст законопроекту пропонує масштабні зміни, які можуть мати істотний вплив на незалежність судової системи”.

“Зокрема, це вплине на статус і повноваження суддів, а також на відповідні процедури”, – підкреслила генсек Ради Європи.

Вона додала, що Рада Європи повністю усвідомлює бажання уряду України досягти прогресу в проведенні реформ. У той же час вона підкреслила, що реформи мають бути проведені у відповідності з вимогами Ради Європи та міжнародними стандартами.

“Особливу увагу слід приділити вимогам Конвенції про захист прав людини і основних свобод. Щодо цього 25 вересня Комітет міністрів висловив свою чітку позицію”, – заявила Пейчинович-Бурич.

Вона зазначила, що Комітет міністрів РЄ підкреслив: “запропоновані зміни до законодавства повинні відповідати Конвенції та прецедентної практики суду і принципів незалежності судової влади, викладених у рішенні щодо Олександра Волкова (група справ ЄСПЛ “Олександр Волков проти України”), та відповідним рекомендаціям Ради Європи”.

Пейчинович-Бурич додала, що Рада Європи готова надати свою допомогу в питанні реформування органів судової влади, зокрема, що стосується роботи над законопроектом № 1008.

Нагадаємо, 12 вересня Верховна Рада підтримала в першому читанні президентський законопроект про діяльність органів суддівського управління. Документ набрав 238 голосів. Не голосувала ні одна фракція, крім Слуги народу, не голосувала за законопроект.

Документ скорочує склад Верховного суду з 200 до 100 суддів, вводить новий порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів, створює при Вищій раді правосуддя комісію чесноти та етики, розширює перелік посад, на які поширюється люстрація.

Посли ЄС і Канади розкритикували цей законопроект і закликали доопрацювати його за участю міжнародних експертів, юристів і громадських діячів.