Про Крим і капості. Головне з інтерв’ю ЛукашенкоСюжет

Президент Білорусі Олександр Лукашенко

Білоруський лідер більше трьох годин спілкувався з українськими журналістами. Зустріч відбулася 26 вересня.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко провів зустріч з українськими журналістами і протягом трьох годин рассказаывал про відносини з Україною і Росією, Криму та Донбасі, а також про своє президентство. Корреспондент.net зібрав найяскравіші цитати.

 

Цілісність України – святе

Позиція Лукашенка щодо територіальної цілісності України, на цей раз прозвучала вельми суперечливо.

“Для мене свято: Україна повинна бути єдиною і неподільною”, – заявив президент Білорусі, при цьому він поділяє питання Криму і питання Донбасу.

Військовий конфлікт на сході України, за словами Лукашенка, потрібно вирішити силами “трьох слов’янських народів”.

“Забудьте про всякі формулах. Сядьте в Україні і покличте тих, хто хоче світу, в тому числі білорусів. Ми, три слов’янські народи, повинні вирішити цей конфлікт, тому що це наш дім. І там вже не відкрутишся: або вирішуй, або кажи, що не хочу вирішувати цей конфлікт”, – сказав білоруський лідер.

Заради повернення своєї території Лукашенко пішов би на будь-які кроки.

“Я б пішов на все. На проведення виборів? Я б пішов на проведення виборів. Так, там треба дати гарантії людям, які, як вони кажуть, воюють за свій шматок землі, свою сім’ю. Хоча, я вважаю, це теж не питання. Людям потрібні дії, які принесуть бажаний мир і результати. Треба робити будь-які кроки, треба відкинути всі амбіції, всім всередині країни треба об’єднатися, щоб у головах дозріло: треба зберегти єдність в Україні”, – сказав він.

 

Але без Криму – Путін його не поверне

На пряме запитання українських журналістів про можливість повернення анексованого півострова Україні Лукашенко відповів словами російського лідера Володимира Путіна, що “це питання закрите раз і назавжди”.

“Я вірю, що, як каже президент [Росії], це питання закрите сьогодні і назавжди. Це говорить і акуратний спокійний Лавров, і все керівництво”, – сказав глава Білорусі

Лукашенко заявив, що це залежить і від громадян Росії: “Немає такого питання, де б росіяни так підтримували владу, як по Криму”.

“Немає такої сили, яка проти бажання Росії може це зробити. Це територія вже Росії, як вони вважають, чи думають про неї… Повірте, я знаю, про що кажу. Не уявляю, які повинні бути обставини, щоб Росія відмовилася від Криму сама”, – заявив він.

 

Білорусь готова “вступити в конфлікт”

Лукашенко заявив про готовність закрити кордон між Україною і Росією, довжиною в 400 кілометрів, які не знаходяться під контролем Києва.

“Хоч для мене це велика проблема – вплутуватися в цей конфлікт, але ми готові ввести туди миротворців, прикордонників, війська… Якщо буде згода двох сторін”, – сказав він.

Президент підкреслив, що білоруська армія – “абсолютно мобільна, озброєна, пристосована до сучасну бою”.

“І що найважливіше – дисциплінована. Там не може бути якихось торохкань… Що стосується участі в бойових діях і щоб ви від нас труни отримували – я тоді не президент Білорусі. Не чекайте від нас капостей”, – зазначив Лукашенко.

 

А Заходу потрібна війна на Донбасі

Білоруський президент заявив, що після того, як голова Європейської ради Дональд Туск відкинув його план врегулювання ситуації на сході України, прийшов до вывиду, що західні країни не зацікавлені вирішувати конфлікт.

“Захід я запропонував своє бачення у врегулюванні цього конфлікту. І попередив Туска: “Якщо ви не приймете цю позицію, я буду знати, що як мінімум у Європі є люди, зацікавлені в конфлікті в Україні”. Він помовчав і сказав: “Пане президент, мабуть, так”, – заявив Лукашенко.

При цьому він розповів, що на початку конфлікту обговорював і з російським президентом, і з європейськими колегами.

“Путін мені завжди, коли я ставив йому неприємні запитання, пояснювався, відповідав не тільки з приводу Криму, але найбільше Донецька. Так я був залучений в обговорення цієї проблеми з європейцями”, – сказав президент.

 

Зеленський справляє гарне враження

Лукашенко розповів, що у нього немає особистих взаємин з президентом України Володимиром Зеленським.

“Ми просто не погіршуємо те, що є. У нас поки немає особистих відносин… Він на мене справляє гарне враження. Так, помилок теж не уникнув, такого досвіду немає. Певні помилки були. Якщо його буде цікавити, я йому теж скажу про свою точку зору”, – сказав він.

 

Розлад між Москвою і Києвом розпочався з Януковича

“Він (колишній президент Віктор Янукович – ред.) не був антиукраїнським людиною. Десь нерішучим, десь ще щось. І тріщина між Україною та Росією з’явилася при Януковичі, коли різко підскочила ціна на газ”, – вважає Лукашенко.

Президент Білорусі пригадав свою розмову з Януковичем, який, за його словами, “дуже образився на Росію” через газу.

“І мені каже: “Слухай, Саша, ну чому вони по відношенню до нас так вчинили?..” Ось це була не перша, але вже значна тріщина, коли була образа дуже серйозна. Може, це і підштовхнуло його до різкого руху на Захід, до ЄС, і підписання відповідних угод. Потім відступили, почали колобродити”, – каже Лукашенко.

 

Білорусь не увійде до складу РФ

У нього запитали про теорію, яка гласить, що до 2024 року Путін хоче включити Білорусь до складу РФ, щоб піти на третій термін поспіль, оскільки тоді це вже буде нова держава і юридично – перший строк.

“Немає навіть такої ідеї і думки об’єднання двох держав і продовження там своїх повноважень. Знаєте, це якось занадто дрібно – ось так взяти і об’єднати Білорусь і Росію і продовжити свої повноваження. Росія величезна, потужна країна, багата. Якщо вже постане питання продовження влади однієї людини… Слухайте, вони знайдуть десяток варіантів. Але я знаю інше: у президента Путіна немає мети будь-якою ціною зберегти себе у владі”, – вважає Лукашенко.

Що стосується інтеграції, то він запевнив, що боятися нічого – ні білорусам, ні Заходу.

“Ми є суверенна, незалежна держава. Не менше, ніж Україна. Так, на нас впливає Україна, Польща різною мірою. Балтійські країни в меншій мірі. Більшою – РФ. Світ взаємозалежний… Ми як є суверенні, так і будемо суверенний. Ми будемо тільки зміцнювати суверенітет і незалежність, чого б нам це не коштувало”, – заявив Лукашенко.

 

Националистичная Західна Україна

“Не треба драматизувати ситуацію, що десь живуть угорці в Україні, поляки та інші. Це українські угорці, це українські поляки – я так це розумію. Нехай на мене ні угорці, ні поляки не образяться. І для мене свято: Україна повинна бути єдиною і неподільною. На цій платформі в гарячі оонівські дні або без них ми будемо будувати відносини з нашими сусідами і, насамперед, з “нашою Україною”, – сказав він.

Президент Білорусі тепло відгукнувся про мешканців західних областей України, з якими познайомився про час військової служби.

“Я познайомився з “ворожою” Західною Україною. Слухайте, на мене приголомшливе враження справило: я таких порядних, працьовитих людей ніде не бачив. І коли я пішов з військ, працював у сільському господарстві, я мав з ними дуже тісні стосунки, запрошував до себе працювати. Так, вони більш националистичны. А що, росіяни не националистичны по відношенню до своєї країни. Або ми менше националистичны, якщо мова йде про країну?”, – сказав Лукашенко.

 

Зеленський і Трамп сподобалися один одному

“Звичайний день, але ви його зробили гарячим. І зустріч Зеленського з Трампом так, як я її бачив, – пристойно, розумно, красиво. Все було красиво. А взагалі це було знайомство двох президентів віч-на-віч. Воно пройшло, з моєї точки зору, дуже добре. Вони сподобалися один одному. Можна сказати, що цей гарячий день був нормальним для американсько-українських відносин”.