Украинагейт. Що відомо про справу Хантера БайденаСюжет

Син колишнього віце-президента США і головного суперника Дональда Трампа на майбутніх виборах в 2014-2019 роках входив до ради директорів української компанії Burisma.

Президент США Дональд Трамп під час телефонного дзвінка українському колезі Володимиру Зеленському в честь перемоги його партії Слуга народу на парламентських виборах попросив активізувати в Україні розслідування проти американського лобіста Хантера Байдена, який входив до правління української Burisma Holdings.

Юрист є сином колишнього віце-президента США Джо Байдена – найбільш ймовірного претендента на крісло президента США на виборах 2020 року. Спроба Трампа знайти таким чином компромат на свого суперника привела до запуску процесу імпічменту. Корреспондент.net розповідає, що відомо про Хантере Байдена.

Що відомо про Хантере і Burisma

Роберт Хантер Байден народився 4 лютого 1970 року в Уілмінгтоні. У 1992 році він закінчив належить Ордену єзуїтів Джорджтаунський університет у Вашингтоні, отримавши ступінь з історії, і протягом декількох років був волонтером в одній з церков в Портленді.

У 1996 році закінчив Єльський університет, отримав ступінь доктора юриспруденції, працював старшим віце-президентом компанії MBNA America Bank, що займається випуском кредитних карт, а потім тодішній президент США Білл Клінтон призначив його директором по електронній комерції в міністерстві торгівлі США.

Пізніше став співзасновником лобістської фірми Oldaker, Biden & Belair. У 2006 році президент Джордж Буш-молодший призначив його членом ради директорів залізничної компанії Amtrak.

Коли його батька обійняв посаду віце-президента Сполучених Штатів, він пішов у відставку, щоб не створювати конфлікт інтересів і засновує інвестиційну компанію Rosemont Seneca Partners.

Він також почав працювати в якості юриста на фірмі Boies Schiller Flexner LLP. У 2013 році увійшов до ради директорів компанії BHR Partners, яка займалася пошуком інвестицій для китайського бізнесу.

Трамп підставив Зеленського. Реакція на стенограму

З 2014 по 2019 рік Хантер Байден входив до правління української нафтогазової компанії Burisma Holdings. Як відомо Україна за президентства Петра Порошенка призначала на політичні та економічні іноземців, щоб зміцнити зв’язки з Заходом і боротися з корупцією.

Компанію в 2002 році створив бізнесмен Микола Злочевський, якого називають близьким другом і соратником Віктора Януковича. Burisma зареєстрована на кіпрську офшорну компанію Brociti Investments Limited, також належить Злочевського.

Вона займається геологічною розвідкою, видобутком і продажем природного газу в Україні і зараз володіє ліцензіями на розробку українських надр у Харківській, Львівській, Івано-Франківській та Чернігівській областях. Весь видобутий газ – зараз це близько мільярда кубометрів в рік – приватна газова компанія Миколи Злочевського продає на внутрішньому ринку.

У 2003 році Злочевський зайняв пост голови тільки що створеного Державного комітету природних ресурсів України. У 2010 році бізнесмен був призначений міністром екології в адміністрації Януковича.

У 2014 році на Злочевського і його компанії Генпрокуратура порушила кілька кримінальних справ за підозрою в ухилянні від сплати податків і відмивання грошових коштів. Після цього він покидає територію України.

Коли Байден увійшов до ради директорів компанії в квітні 2014 року вийшов прес-реліз, в якому говорилос, що він очолить “юридичний підрозділ компанії і буде надавати холдингу підтримку у співпраці з міжнародними організаціями”. При цьому сам Хантер Байден в інтерв’ю американській газеті New York Times це заперечував.

В наступному році після приходь Байдена Burisma провела свій перший форум з енергетичної безпеки в Монте-Карло при підтримці князя Монако та Atlantic Council. Місцем зустрічі був обраний яхт-клуб Монако, де форум з тих пір проходить кожен рік.

ЗМІ пишуть, що Хантер Байден ежемесяцно отримував гонорар у розмірі 50 тисяч доларів – або 600 тисяч доларів в рік. Всього за п’ять років на належний йому рахунок в одному з банків США “Бурисма” перерахувала 3,1 мільйона доларів, писав у своїй книзі Пітер Швейцер.

Вышингтонская газета Hill стверджувала, що ГПУ під керівництвом Віктора Шокіна з’ясувала, що Burisma перераховувала якоїсь компанії Rosemont Seneca Partners понад 160 тисяч доларів щомісяця, і це – компанія Хантера Байдена і його партнерів. Проте розслідування так і не було доведено до кінця, а в 2016 році Шокіна звільнили.

 

У чому Трамп звинувачує Байдена

Як стверджують Трамп і його прихильники, саме Джо Байден наполіг на звільненні Шокіна з посади генпрокурора України, використовуючи для цього “звичайний шантаж”. Шокін також фігурує у скандальній розмові з Зеленським. Трамп називає його “порядною людиною, з яким погано вчинили.

Розмова Зеленського з Трампом: повна розшифровка

У минулому році, виступаючи у вашингтонському Раді із зовнішньої політики, Джо Байден підтвердив, що в березні 2016 року він зажадав від української влади позбутися “від корумпованого генпрокурора”, пригрозивши, що інакше США можуть скасувати гарантії за кредитами Києву на суму в один мільярд доларів.

“Вони мені кажуть: Ви не маєте таких повноважень, ви – не президент, президент говорив, що дасть. Я такий: дзвоніть йому. Я сказав, що ви не отримуєте мільярд доларів. Я сказав: я їду через шість годин, якщо ваш генпрокурор не звільнений до того часу, ви не отримуєте грошей. І той сучий син був звільнений. І на його місце поставили того, кому на той час довіряли”, – розповів Джо.

Але, як пишуть американські ЗМІ, в цей час численні кримінальні справи проти Burisma були давно припинені, і втручання віце-президента США ніяк не могло відбитися на майбутньому газової компанії. Вони також відзначали, що Шокін пішов з-за власної корумпованості.

Про те, що Хантер Байден і його батько ніколи не порушували законів України, в травні цього року заявив в інтерв’ю агентству Bloomberg і Юрій Луценко, який очолював ГПУ до серпня 2019 року.

“Хантер Байден не порушив жодних українських законів, у всякому разі, досі не порушив, і ми не виявили жодних порушень з його боку. Компанія може платити членам ради директорів стільки, скільки хоче”, – говорив Луценко.

Стережіться Україну. Реакція на імпічмент Трампа