Зрадники. Як школярка відчитала політиків в ООНСюжет

Грета Тунберг звинуватила дорослих у перекладанні відповідальності за зміну клімату на своїх дітей.

Экоактивистка Грета Тунберг – номінована на Нобелівську премію миру школярка з синдром Аспергера – виступила з емоційною промовою на засіданні Генасамблеї ООН.

Тунберг зі сльозами на очах звинуватила політиків у тому, що вони вкрали її дитинство і мрії, даючи порожні обіцянки, а не прикладаючи реальні зусилля у боротьбі зі зміною клімату. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Дорослі вкрали детсво

У серпні 2018 року шведська школярка Грета Тунберг влаштувала страйк біля будівлі парламенту в Стокгольмі, заявивши, що відмовляється ходити в школу по п’ятницях, поки політики не будуть виконувати Паризьку угоду по клімату.

Акція Тунберг привернула увагу в усьому світі, і школярі з інших країн теж почали влаштовувати кліматичні страйку. В кінці лютого вона провела демонстрацію в Берліні, в якій взяли участь близько чотирьох тисяч молодих людей. Юну активістку привітала канцлер Німеччини Ангела Меркель.

Її запрошували на конференцію ООН з питань клімату та на Всесвітній економічний форум у Давосі. Шведські ЗМІ під час опитування, приуроченого до Міжнародного жіночого дня, назвали Тунберг жінкою року. А шведські та норвезькі політики її номінували на Нобелівську премію миру.

15 березня на акцію в захист клімату вийшли вже півтора мільйони школярів по всьому світу. Школярі з Британії просили знизити вік голосування до 16 років; австралійська молодь вимагала припинити будівництво нових вугільних шахт; юні американці наполягали на більш глибоке викладання екології в школах.

Чоловік став причиною нового вимирання: що робити

Тунберг та її послідовники називають себе “поколінням, яке зрадили”. Вони вважають, що “дорослі” відносяться до екологічних проблем недостатньо серйозно, оскільки впевнені, що їхні діти з ними впораються.

Але діти побоюються, що майбутнє може і не настати, тому вимагають припинити перекладати на них всю відповідальність – або хоча б дати їм можливість впливати на політику вже сьогодні.

За оцінками експертів, глобальне потепління може критично змінити вигляд планети, поставити під загрозу виживання багатьох видів флори і фауни, включаючи людство. Вже зараз можна спостерігати часті шторми, повені, посухи та інші природні катаклізми.

Корреспондент.net неодноразово писав про наслідки зміни клімату і забруднення навколишнього середовища. Детальніше у матеріалі Борг Землі: закінчуються поновлювані ресурси.

У серпні Тунберг перетнула Атлантичний океан на парусній яхті, щоб дістатися до Нью-Йорка і взяти участь у саміті ООН зі зміни клімату. На його відкритті 23 вересня вона виступила з емоційною промовою.

“Ви зі своїми порожніми словами вкрали моє дитинство і мої мрії!.. Люди страждають, люди вмирають, гинуть цілі екосистеми. Ми на порозі масового вимирання. А все, про що ви можете говорити, – це гроші”, – заявила з трибуни активістка.

Крім того, Грета Тунберг і ще 15 підлітків з 12 країн світу у віці від 8 до 17 років подали скаргу на Аргентину, Бразилію Німеччину, Туреччину й Францію в Комітет ООН з прав дитини.

Ці країни, вважають підлітки, не докладають достатніх зусиль для боротьби зі змінами клімату, а, отже, порушують прийняту Конвенцію ООН про права дитини.

Американський президент Дональд Трамп, вкрай скептично ставиться до розмов про глобальне потеплення, на відміну від багатьох прибули на саміт глав держав, не став вітатися з Тунберг, пройшовши повз неї.

We are all Greta.

pic.twitter.com/FE4ucXuzcd

— Ana Navarro-Cárdenas (@ananavarro) September 23, 2019

Після цього він опублікував в Twitter запис промови активістки зі своїм коментарем: “Вона схожа на дуже щасливу дівчинку, яка передчуває світле і чудове майбутнє. Як приємно дивитися на це!”.

Не видно сонця. Чому горять Амазонія і Сибір

Тунберг народилася в 2003 році. Про екологію вона вперше задумалася в третьому класі, коли батьки просили її вимикати за собою світло і сортувати сміття. Але чим більше Грета дізнавалася про екологічні проблеми, тим тривожніше вона ставала.

Незабаром у дівчинки діагностували синдром Аспергера – психічний розлад аутистичного спектру, характеризується труднощами у соціальному взаємодії, а також обсесивно-компульсивний розлад і селективний мутизм – нездатність розмовляти в специфічних соціальних ситуаціях.

Сама Тунберг розповідала, що ці захворювання допомагають їй бачити світ по-іншому, а селективний мутизм для неї означає, що вона висловлюється, тільки “коли вважає, що це вкрай необхідно, і зараз – один з таких моментів”.