В Ізраїлі проходять перші в історії повторні вибори в парламент

Прихильники Біньяміна Нетаньяху і його партії Лікуд

На повторних парламентських виборах в Ізраїлі зможуть проголосувати понад 6,3 млн виборців.

В Ізраїлі у 07:00 ранку за місцевим часом відкрилися виборчі дільниці на перших в історії країни повторних парламентських виборах. За їх підсумками визначиться склад Кнесету 22-го скликання, а також повинна бути сформована урядова коаліція і призначений прем’єр-міністр, повідомляє ТАСС 17 вересня.

Всього на території Ізраїлю організовано близько 10,5 тис. дільниць для голосування, у великих містах вони будуть працювати з 07:00 до 22:00, в невеликих населених пунктах, а також лікарнях, в’язницях і слідчих ізоляторах – з 08:00 до 20:00. За даними влади, в Ізраїлі на цих виборах зможуть проголосувати понад 6,3 млн осіб.

Повторні парламентські вибори проводяться в Ізраїлі з-за того, що прем’єр-міністр Біньямін Нетаньяху після попереднього волевиявлення 9 квітня не зміг у відведений йому законом 42-денний термін домовитися про створення коаліції, яка контролювала б мінімально необхідне 61 з 120 місць у Кнесеті 21-го скликання. В результаті глава уряду ініціював і провів через парламент закон про саморозпуск вищого законодавчого органу рівно через місяць після присяги депутатів. Тоді ж на 17 вересня були призначені повторні вибори.

Для участі в них зареєстровано близько трьох десятків партій, проте розраховувати на подолання електорального бар’єру в 3,25%, якщо вірити соціологам, можуть менше дюжини. Згідно з останніми опитуваннями громадської думки, як і перед виборами 9 квітня, основними претендентами на перемогу є партія Лікуд Нетаньяху і центристський блок партій Кахоль-Лаван (блок Біло-блакитні, названий так по квітам ізраїльського прапора) на чолі з колишнім главою Генштабу ізраїльської армії Бені Ганцем.

Результати екзитполів будуть опубліковані відразу після закриття дільниць о 22:00, а перші офіційні дані підрахунку голосів очікуються через кілька годин. Через тиждень президент Ізраїлю Реувен Рівлін після консультацій з представниками пройшли в Кнесет партій повинен доручити одному з депутатів створити урядову коаліцію.

Кандидатом в прем’єр-міністри, як правило, є лідер партії з найбільшим числом депутатських мандатів, однак сформувати кабінет президент може доручити і політику, чия партія не отримала найбільше голосів, але разом з тим в змозі сформувати стійку коаліцію, контролюючу хоча б мінімальну більшість в 61 місце в парламенті.

Нагадаємо, в грудні минулого року правляча коаліція Ізраїлю оголосила про розпуск парламенту і проведення навесні 2019 року дострокових виборів у кнесет. Тоді причиною розпуску стали розбіжності депутатів щодо законопроекту про призов на військову службу ультраортодоксальних євреїв, ініціатором якого став Нетаньяху.