Справа MH17: Нідерланди перекваліфікували Цемаха у підозрювані

Вимога Москви віддати їй Цемаха свідчить про відповідальності РФ в катастрофі MH17, вважає депутат Європарламенту від Нідерландів.

Нідерланди перекваліфікували Володимира Цемаха, що раніше вважався ключовим свідком у справі про знищення малайзійського літака MH17 над Донбасом, в підозрювані. Про це в інтерв’ю DW у середу, 11 вересня, повідомила депутат Європарламенту від Нідерландів Каті Пірі.

За її словами, міжнародна слідча група (JIT) і нідерландський прокурор розповсюдили лист, в якому говорилося про те, що згідно з інформацією, що з’явилася цим літом, тепер Цемаха розглядають в якості одного з підозрюваних.

Каті Пірі стала автором відкритого листа, підписаного 4 вересня 40 депутатами Європарламенту, у якому вони закликали президента України Володимира Зеленського не допустити видачі Володимира Цемаха Москві. На думку Пірі, Україна заплатила дуже високу ціну за повернення на батьківщину своїх громадян.

Як заявила Пірі, рішення Києва включити Цемаха в список для обміну ув’язненими з Росією стало вкрай болючим і для Нідерландів, і для родичів жертв збитого MH17.

“З міжнародної точки зору в України є зобов’язання, що передбачають всебічне співробітництво в спробах знайти відповідальних за збитий літак MH17. І віддавши одного з підозрюваних Москві, Україна тим самим не стримала свою обіцянку”, – вважає європарламентар.

Наполеглива вимога Росії віддати їй Цемаха свідчить про те, що Москва визнає свою провину в катастрофі Боїнга рейсу MH17, вважає Каті Пірі. Тепер немає практично ніяких шансів на те, що міжнародній слідчій групі JIT вдасться допитати Цемаха, впевнена вона.

“Зрозуміло, ми можемо попросити Росію надати його для допиту. Але ми не настільки наївні. Якби Москва хотіла, щоб його можна було викликати на допит, вона б так не підкреслювала необхідність його видачі. Тому я боюся, що Цемах більше ніколи не з’явиться в суді в якості свідка”, – вважає депутат Європарламенту.

Нагадаємо, що 7 вересня відбувся обмін утримуваними особами між Україною і РФ. Росії повернули, зокрема, Володимира Цемаха. Президент Зеленський і глава СБУ Іван Баканов заявили, що Цемах був допитаний, і з-за нього міг зірватися обмін між Україною і РФ.

Пізніше Нідерланди і Австралія висловили розчарування через рішення України передати Цемаха Росії.

А в ПАРЄ заявили, що Цемах повинен залишатися доступним для слідчих у справі про катастрофу Боїнга МН17.

Джерело: Російська служба Deutsche Welle