Особливо цінний. ЦРУ евакуювала шпигуна в КремлеСюжет

Колишній член найближчого оточення російського президента більше десяти років працював на американську розвідку.

Американські ЗМІ дізналися про евакуацію з Росії секретного агента з оточення російського лідера Володимира Путіна. У Кремлі підтвердили, що Олег Смоленков, який зник разом з родиною в 2017 році, дійсно працював в адміністрації президента. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Трамп ледь не розкрив секретного агента

9 вересня американський телеканал CNN повідомив про співробітника Кремля “найвищого рівня”, який працював упродовж більше десяти років на Центральне розвідувальне управління США і був джерелом інформації також з вищих структур національної безпеки.

Згідно ряду неназваних джерел з адміністрації президента США Дональда Трампа, агент мав безпосередній доступ до Путіна і навіть мав можливість надавати знімки документів з робочого столу російського лідера. Зазначається, що “йому не було рівних”, коли мова йшла про дані про внутрішню кухню Кремля і плани Путіна.

Рішення про евакуацію найціннішого постачальника інформації з Кремля було прийнято після візиту міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова в США в травні 2017 року. Трамп поділився з російським гостямя інформацією про терористів ИГИЛ в Сирії, яку здобув Ізраїль.

Розкриті росіянам дані не мали безпосереднього відношення до американського агента в Росії, але з-за побоювань, що президент США поділиться з Москвою ще якимись секретами, керівництво спецслужб повернулося до обговорення питання про можливий ризик викриття інформатора, йдеться в матеріалі.

Майк Помпео, який в той час котра наразі очолює ЦРУ, виступаючи перед іншими високопоставленими чиновниками Білого дому, заявив, що працює під прикриттям інформатора, відомому як “особливо цінний агент”, розкривається занадто багато інформації.

Вивезення (або як називають таку операцію співробітники розвідки, евакуація) є виключною мірою, до якої вдаються лише тоді, коли, на думку розвідки США, агенту загрожує безпосередня небезпека, зазначає CNN.

У ЦРУ дані американського каналу назвали “помилковими”. У свою чергу представник адміністрації президента США Стефані Грішем зазначила, що “повідомлення CNN не просто не відповідає істині, воно представляє потенційну загрозу життю людей”.

Як пише New York Times, цей інформатор допоміг ЦРУ прийти до самого сенсаційного висновку щодо російської кампанії втручання в американські вибори: Путін особисто її спланував.

Будучи основним джерелом інформації для американського уряду про позиції і наказах Путіна, цей інформатор також допоміг ЦРУ прийти до висновку про те, що Путін хотів домогтися обрання Дональда Трампа і особисто наказав зламати системи національного комітету Демократичної партії.

 

Шпигунові довіряв помічник Путіна

Ім’я інформатора не повідомлялося, проте в російських Telegram-каналах з’явилася інформація, що мова може йти про співробітника Кремля РФ Олега Смоленкове, выехавшем в червні 2017 року з сім’єю на відпочинок в Чорногорію і безслідно зниклого там. Російська влада його зникнення не коментували.

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков підтвердив, що Смоленков працював в адміністрації президента, але був звільнений “внутрішнім розпорядженням” кілька років тому. Пєсков зазначив, що його посада не відносилася до числа високих “не передбачала контактів з президентом”.

За даними видання Daily Storm, Смоленков за час своєї кар’єри в держорганах працював секретарем в посольстві Росії в США у Вашингтоні і в апараті уряду РФ.

В 2010 році він отримав чин дійсного державного радника Росії третього класу, який відповідає військовому званню генерал-майор.

За даними Комерсанта, після зникнення Смоленковых було порушено кримінальну справу за статтею про вбивство. Його кілька разів відновлювали, але в підсумку слідчі і співробітники ФСБ з’ясували, що передбачувані жертви живі і знаходяться в іншій країні.

Газета повідомляє, що знайшла дані про те, де зараз може перебувати Олег Смоленков і його сім’я. На сайті Washington Post у розділі про продаж нерухомості є інформація про закупівлю 5 червня 2018 року будинку в місті Стаффорд вартістю 925 тисяч доларів якимись Олегом і Антоніною Смоленковыми. Дружину Олега Смоленкова звуть саме Антоніна.

В мережі є також дані про реєстрацію договору управління власністю на ім’я Олега та Антоніни Смоленковых, оформленого 28 січня 2019 року.

Джерело видання зазначає, що Смоленков працював у посольстві Росії у Вашингтоні в той час, коли був послом Юрій Ушаков – нинішній помічник Путіна з міжнародних справ.

Смоленков продовжував працювати з Ушаковим і після його та свого повернення в Москву і користувався довірою високопоставленого чиновника, має прямий доступ до російського лідера.