Протести в Гонконзі. Як їх надихає МайданСюжет

Учасники масштабних антиурядових протестів подивилися фільм Зима у вогні і принесли на акцію український прапор.

Протести в Гонконзі не вщухають, незважаючи на нові поступки влади. Глава Гонконгу Керрі Лам оголосила про відкликання з парламенту закону про екстрадицію, який став причиною протестів. Але протестувальники вважають це прийомом і продовжити мітингувати.

Днями по інтернету пройшла фотографія з прапором України у протестувальників гонконгців. Виявилося, що лідери протестного руху надихаються досвідом Майдану. В останні тижні поліція все частіше почала застосовувати силу. До 6 вересня стало відомо про 1187 затриманих. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Майдан надихає борців за свободу

Минулого тижня в ряді районів Гонконгу учасники протестів організували вільний перегляд фільму Зима у вогні про події 2014 року на Майдані Незалежності в українській столиці.

Зима у вогні: Боротьба України за волю (Winter on Fire) – це документальний фільм спільного виробництва США, Великобританії та України. Офіційна прем’єра відбулася 9 жовтня 2015 року на платформі Netflix. Він був номінований на Оскар в категорії Найкращий документальний фільм.

За словами організаторів, Зиму у вогні показували по всьому Гонконгу на 40 окремих майданчиках, в основному на відкритому повітрі 29 серпня.

Незабаром стало відомо про затримання трьох лідерів протестних акцій, в тому числі, відомого 22-річного гонконгського активіста Джошуа Вонга. Гонконгська поліція звинуватила їх у порушеннях громадського порядку, “пов’язаних з незаконними зборами і підбурюванням”.

В одному з інтерв’ю Вонг говорив, що вони натхненні і фільмом, і тим, як люди в Україні боролися за свою свободу.

“Незважаючи на те, що ми з різних культурних та історичних контекстів, незалежно від відмінностей між Україною та Гонконгом, наша боротьба за свободу і демократію однакова”, – горол лідер протестів.

Світова преса вже давно порівнює протести в Україні та в Гонконгу. Американське видання Quartz в кінці липня призводило слова одного з протестувальників Чи Нгао, який каже, що досвід України надихає протестувальників.

“Це як Давид проти Голіафа. Протестувальники в Гонконзі дійсно захоплюються українцями та їхньою стратегією. А також непохитним духом опору”, – говорить Нгао.

Як пише BBC Україна, після перегляду фільму деякі плакали, багато апплодіровалі.

“Фільм мене дуже зачепив. Тому що ці протести дуже схожі на те, що відбувається у нас. Особливо, коли влада не чує своїх людей і коли влада застосовує насильство, щоб змусити мовчати. Методи дуже схожі”, – сказав виданню місцевий житель Тунг.

Два дні тому американський вуличний фотограф Стентон Шарп опублікував у своєму Instagram серію фотографій недільних протестів в аеропорту Гонконгу, на одній з яких був український прапор у руках демонстрантів.

View this post on Instagram

9.1.19 – Recap in Photos: Last Sunday, protestors met at the Hong Kong airport in protest. Though violence was kept to a minimum, heavy vandalism at Tung Chung station obstruction and of traffic led to a shut down of all public transportation on Lantau Island near the airport. Many protestors were forced to walk miles to find a way back to their homes. Hundreds of local Hong Kongers took this opportunity to offer free rides to young protestors from Lautau Island to the safety of their homes. Many called this event the Dunkirk of Hong Kong. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . #hongkong #hongkongprotest #hongkongprotets #prayforhongkong #freedomHK #savehongkong #wearehongkong #extradition #nochinaextradition #hongkongairport #hongkonger #hongkongisnotchina #chinaze #protest #FightForHongKong #carrielam #boycottmulan

A post shared by Documentary Photographer (@stantonsharpe) on Sep 4, 2019 at 12:06am PDT

 

Влада йде на поступки, але їм не вірять

4 вересня голова адміністрації Гонконгу Керрі Лем оголосила про зняття поправок в закон про екстрадицію, який став причиною багатотисячних акцій протесту з початку червня.

Зміни в закон про екстрадицію припускали видачу з Гонконгу на материковий Китай підозрюваних у порушенні законів або перебувають у розшуку. Жителі Гонконгу побоюються, що Пекін з допомогою законопроекту зможе впливати на судову систему країни.

Згодом вимоги протестувальників були розширені. Гонконгці стали наполягати на введення прямих виборів глави мегаполісу і проведенні розслідування жорстких дій поліції при розгоні протестних акцій.

“Уряд офіційно відкликає законопроект, щоб повністю розвіяти побоювання громадськості… З цього місяця ми будемо підтримувати зв’язок співтовариством для початку прямого діалогу”, – сказала Лем.

Вона зазначила, що головним пріоритетом уряду зараз є припинення насильства, забезпечення верховенства закону та відновлення порядку і безпеки соціуму.

Лідери опозиції відреагували на заяву пані Лам досить агресивно.

“Занадто мало, занадто пізно. Вона нарешті дала відповідь після того, як були втрачені сім життів (вони покінчили життя самогубством на тлі протестів – ред.) і заарештовано понад 1,2 тысячс осіб, з яких багато хто зіткнувся з поліцейським свавіллям”, – написав у себе в Twitter лідер руху Джошуа Вонг.

Він заявив, що люди не повірять у щирість цього кроку. Вонг також закликав міжнародне співтовариство не вірити в виверти гонконгського і пекінського уряду” і запропонував демонстрантам продовжувати протести до тих пір, поки п’ять початкових вимог не будуть виконані в повному обсязі.

Тим часом реакція китайських властей на демонстрації посилюється: протестувальників назвали терористами, а в прикордонне місто Шеньчжень стягнута військова техніка.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings також не вірить у зниження громадського невдоволення та 6 вересня знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента Гонконгу в іноземній валюті з AA+ до AA.

Fitch вважає, що структура Гонконгу “одна країна, дві системи” збережеться, але поступовий ріст економічних, фінансових і соціально-політичних зв’язків Гонконгу з материком передбачає його подальшу інтеграцію в систему держуправління Китаю, що загрожує інституційними та регуляторними проблемами з часом.

На думку експертів Fitch, останні події завдали шкоди сприйняття міжнародним співтовариством якості та ефективності системи управління та верховенства закону в Гонконзі і поставили під питання стабільність і динамічність його ділового середовища.