Іран попередив ЄС про скорочення зобов’язань щодо ядерної угоді

Тегеран повідомив главу європейської дипломатії про початок третього етапу згортання зобов’язань Тегерана за СВПД.

Іран в п’ятницю, 6 вересня, зробив черговий крок щодо скорочення своїх зобов’язань у рамках Спільного всеосяжного плану дій (СВПД), укладеного з міжнародної “шісткою” посередників (п’ять постійних членів Ради Безпеки ООН і Німеччина) в липні 2015 року. Про це повідомив представник МЗС Ірану Аббас Мусаві, слова якого наводить агентство IRNA.

За словами Мусаві, міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Зариф надіслав верховному представникові ЄС із зовнішньої політики і безпеки Федерике Могерини лист з повідомленням про початок третього етапу згортання зобов’язань Тегерана за СВПД.

“У посланні говориться, що Іран з сьогоднішнього дня припиняє виконання всіх зобов’язань у рамках СВПД, що стосуються досліджень і розробок в ядерній сфері”, − пояснив Мусаві.

Тегеран пояснює цей крок реакцією на наслідки виходу США з ядерної угоди, на відновлення санкцій відносно Тегерана, а також на нездатність європейських країн, включаючи Великобританію, ФРН і Францію, виконати їхні зобов’язання.

При цьому Іран готовий до переговорів з іншими членами угоди, підкреслюють в іранському Мзс.

Раніше Джавад Зариф говорив про необхідність того, щоб європейські учасники угоди пішли на поступки Тегерану. Мова йшла, зокрема, про можливість надання Ірану європейського кредиту як країні, що постраждала від санкцій.

У липні Іран почав збагачувати уран вище рівня, погодженого в рамках СВПД, і пояснив це потребами своєї енергетики.

Спільний комплексний план дій, який підписали Іран, а також США, Росія, Китай, Німеччина, Франція і Великобританія, передбачає виконання Тегераном низки кроків, спрямованих на обмеження його ядерної програми в обмін на скасування санкцій, введених США та ЄС.

Після того, як Сполучені Штати в односторонньому порядку вийшли з угоди у травні 2018 року, Тегеран відмовився виконувати частину зобов’язань в рамках СВПД. Вашингтон у відповідь посилив обмежувальні заходи відносно Тегерана і направив в близькосхідний регіон військові кораблі і бомбардувальники.

Джерело: Російська служба DW