У Британії розкол. Борису заборонили жорсткий BrexitСюжет

Бориса Джонсона стодвинули від Brexit

Депутати проголосували за законопроект, що забороняє вихід з ЄС без договору. Прем’єр обіцяє дострокові вибори в парламент.

У Великобританії політична криза: там триває протистояння прем’єр-міністра Бориса Джонсона, настаюващего на жорсткому Brexit, і парламенту, який ще недавно підтримував голову уряду.

Але депутати збунтувалися і ввечері 4 серпня проголосували за законопроект, який забороняє виходити з Евросоюзза без угоди і переносить дату Brexit на більш пізній термін. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Британія очікує дострокові вибори в парламент

Ще в липні Борис Джонсон користувався підтримкою правлячої Консервативної партії. При підтримці більшості її членів, а також більшості депутатів з фракції торі, він був обраний на посаду прем’єра. Головною передвиборною обіцянкою Джонсона було вивести Британії з ЄС до 31 жовтня.

Ще тоді деякі члени правлячої партії говорили, що не допустять Brexit без попереднього угоди. Проти виходу з ЄС без договору також виступають і опозиційні партії, зокрема лівоцентристська Лейбористська партія на чолі з Джеремі Корбином, який був ідеологом розриву з Євросоюзом.

Джонсону, незважаючи на те, що він був прихильником жорсткого плану, дали шанс домовитися з Євросоюзом про угоду з Brexit, але Брюссель на поступки не пішов.

Минулого тижня прем’єр урізав час роботи депутатів, щоб вони не змогли перешкодити виходу королівства без операції, але вони представили законопроект, який забороняє Brexit без угоди.

У вівторок більшість депутатів проголосували за нього в першому читанні. Джонсон заявив, що заколот депутатів дасть зрозуміти Євросоюзу, що британці не готові на Brexit будь-якою ціною і запропонують менш вигідні умови.

Жорсткий Brexit: регіони обмірковують незалежність.

“Вони хочуть перешкодити переговорам, змусити нас благати ЄС про ще однієї безглуздої відстрочення. Якщо це відбудеться, то весь прогрес, якого ми досягли, буде зведений нанівець”, – обурився Джонсон.

Він також заявив, що “єдиний спосіб врегулювати це” полягає в розпуск парламенту.

“Я не хочу виборів, але якщо депутати проголосують за припинення переговорів і новий непотрібний перенесення Brexit, який може тягнутися роками, у цьому випадку вибори стануть єдиним способом вирішення”, – заявив у вівторок з парламентської трибуни прем’єр.

Але 4 вересня було друге читання і 329 депутатів підтримали законопроект. Проти проголосували 300 членів Палати громад. Пізніше відбулося останнє, третє читання закону: за – 327 депутатів, проти – 299.

Згідно цього законопроекту, прем’єр-міністр повинен до 19 жовтня отримати в парламенті схвалення угоди з ЄС про Brexit – або виходу Британії з ЄС без договору.

Якщо цього не відбувається, прем’єр повинен запитати у Брюсселя відстрочити Brexit до 31 січня 2020 року. При цьому, законопроект включає текст листа, що прем’єр повинен надіслати керівництву Євросоюзу.

Якщо Брюссель у відповідь пропонує іншу дату, у прем’єр-міністра є два дні на те, щоб прийняти цю пропозицію. Протягом цього часу депутати – але не уряд – мають можливість відкинути пропозицію ЄС.

Але ці пункти можуть зазнати змін протягом найближчих днів, оскільки члени Палати громад і Палати лордів будуть вносити поправки в цей законопрект.

Як зазначає британська газета Guardian, дострокові вибори в парламент скоріше за все відбудуться, але, можливо, не так скоро.

Їх мають підтримати дві третини Палати громад. Для цього уряду потрібні голоси лейбористів, а Джеремі Корбін заявив у парламенті, що його партія підтримає ідею проведення виборів, як тільки Палата громад схвалить законопроект, що забороняє Брексит без угоди.

Газета також пише, що міністрам навряд чи вдасться знайти спосіб якимось чином відстрочити вступ закону в силу.

У ці дні національна валюта коливалася під впливом політичних подій у країні: курс фунта спершу обрушився до найнижчих значень за 34 роки, а після того, як прем’єр зазнав поразки в парламенті, повернувся на колишні позиції.

Тим самим економічні показники наочно продемонстрували той факт, що ділові кола сумніваються в правильності дій британського уряду. Про те, що буде в разі виходу з ЄС без угоди докладно в матеріалі Корреспондент.net Нестача їжі та ліків: Британія після Brexit.