Польща готує Німеччини “рахунок” за Другу світову

Варшава підраховує суму нових репарацій, які вимагатиме від німецького уряду. Ця цифра кардинально змінювалася кілька разів.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що Варшава незабаром “виставить рахунок” Німеччини за наслідки нападу на польську територію. Про це він сказав в інтерв’ю німецькому таблоїду Bild, опублікованому 1 вересня.

За його словами, репараційні виплати з боку Німеччини є “питанням відповідальності і моралі”.

Польський президент розповів, що у 2017 році в країні була створена парламентська комісія по репараціях. Вона планує представити свій остаточний доповідь найближчим часом.

“Війна, про яку ми говоримо сьогодні, завдала величезної шкоди в Польщі”, – зазначив Дуда.

Зокрема, він вказав на те, що майже шість мільйонів поляків були вбиті, багато міст серйозно постраждали, а польська столиця і зовсім була повністю зруйнована.

При цьому польський лідер зазначив, що в даний час у Польщі та Німеччині хороші відносини, які є “взірцем для наслідування багатьох народів світу”.

“Ми ніколи не забували історію, але Німеччина і Польща помирилися”, – уклав він.

У 2017 році комісія по репараціях оцінила завдану Німеччиною збиток у 48,8 мільярда доларів. Проте менш ніж через рік у сеймі прийшли до висновку, що суму репарацій потрібно збільшити в кілька разів.

У березні 2018 року ця сума збільшилася до 850 мільярдів доларів. Незабаром суму знизили на 300 мільярдів, а потім знову вирішили переглянути.

Німецькі влади, визнаючи свою відповідальність за руйнування, заперечують необхідність нових виплат. Вони посилаються на резолюцію польського сейму від 1953 року. У цьому документі Варшава визнавала, що ФРН виконала всі свої зобов’язання по виплаті збитку.

У 1991 році Берлін і Варшава підписали нову угоду про добросусідство, яке було покликане остаточно врегулювати питання компенсацій. Тоді Німеччина виплатила Польщі 1,3 мільярда євро.

Сьогодні, 1 вересня, президент Німеччини визнав скоєні німцями військові злочини і злочини проти людяності під час Другої світової війни у Польщі.