Польща буде вимагати репарації від ФРН − Дуда

Президент Польщі Анджей Дуда

Виплата компенсацій за роки нацистської окупації є питанням відповідальності і моралі, підкреслив польський лідер.

Напередодні пам’ятних заходів з нагоди 80-річчя початку Другої світової війни офіційна Варшава підтвердила намір вимагати репарації від Берліна. Виплата компенсацій країнам, які зазнали нападу з боку нацистської Німеччини під час війни, є “питанням відповідальності і моралі”, заявив президент Польщі Анджей Дуда в інтерв’ю німецькому виданню Bild, опублікованому в суботу, 31 серпня.

Воєнні дії завдали Польщі величезної шкоди”, – зазначив глава держави. За його словами, майже шість мільйонів поляків були вбиті, а міста лежали в руїнах”. Більшість загиблих були мирними жителями, додав Дуда.

У 2017 році в Польщі була сформована парламентська комісія з цього питання. Вона має намір незабаром представити свій висновок. Президент країни висловив впевненість, що рішення буде знайдено.

При цьому глава держави особливо виділив хороші відносини між Польщею і Німеччиною, назвавши їх “прикладом для народів світу”.

За минулий з моменту закінчення війни час Берлін і Варшава “повністю помирилися”, – зазначив Дуда.

Раніше польський міністр закордонних справ Яцек Чапутович заявив про дискримінацію країни при розподілі компенсацій. За його словами, Польща отримала мінімальні виплати, хоча особливо сильно постраждала від окупації нацистським режимом.

У той же час такі держави, як Франція та Нідерланди “втратили у багато разів менше, але отримали більше компенсацій”, додав Чапутович.

Прем’єр-міністр республіки Матеуш Моравецький також заявив про відсутність сумірною компенсації, однак не уточнив суму, яку Варшава має намір вимагати від Берліна.

У свою чергу, німецька сторона вважає питання про репарації закритим в рамках Договору про возз’єднання Німеччини від 1990 року.

Вранці 1 вересня Дуда прийме президента ФРН Франка-Вальтера Штайнмайера. Очікується, що той відвідає польський місто Велюнь, який першим піддався нападу з боку нацистської Німеччини 1 вересня 1939 року. Крім того, Штайнмайер візьме участь у пам’ятних заходах у Варшаві.

У Польщі назвали новий розмір репарацій від ФРН

Джерело: Російська служба DW