Новий лідер Заходу. Чого домагається МакронСюжет

Трамп і Макрон

У цій ролі президент Франції проголосив себе офіційним представником ліберальних демократій і оголосив про падіння західної гегемонії у світі.

Президент Франції Емманюель Макрон на минулому саміті Великої сімки остаточно утвердився на шляху до позиції лідера Євросоюзу і всього західного світу.

Цьому сприяє збирається у відставку канцлер ФРН Ангела Меркель, зайнятий питаннями Brexit прем’єр Британії Борис Джонсон і президент США Дональд Трамп, у якого Америка на першому місці.

Конфлікт на Донбасі, палаючі ліси Амазонії, ядерна угода з Іраном. Корреспондент.net розповідає, як Макрон намагається стати головним світовим політиком.

 

Лідерство в ЄС і конфронтація з Меркель

Про те, що новим політичним центром Євросоюзу стає Франція преса писала ще на початку минулого року, коли увага Меркель було поглинуто спробами утриматися на посаді, але потрібно було приймати рішення в зв’язку з хворобливим виходом Британії.

Якщо раніше всі летіли у Берлін, то тепер першим ділом відвідують Париж. Так вчинив новий канцлер Австрії Себастьян Курц, в Німеччині він полетів тільки через п’ять днів після візиту у Францію. До речі, Макрон став першим європейським політиком, який прийняв кандидата Володимира Зеленського.

Європа займала центральне місце в програмі кандидата Макрона, і сьогодні він бере на себе відповідальність як новий лідер Євросоюзу, роз’єднаного і похитнулося через Brexit.

“Макрон придбав вплив з-за вакууму. Він заповнив порожнечу, але йому буде непросто утримати позицію при відсутності надійних союзників. Йому ще належить підтвердити вміння переконувати, нехай він і вміє просувати свою точку зору”, – вважає директор Інституту Жака Делора Себастьєн Майяр.

Навесні цього року ЗМІ писали про конфронтації між Меркель і Макроном через різне бачення майбутнього ЄС. У той час як Меркель хоче, щоб Британія довше залишалася в ЄС, Макрон хоче, щоб Лондон швидше покинув загальний союз.

У них також різний погляд на газопровід Північний потік-2 – канцлер Німеччини його підтримує, а ось французький лідер виступає за посилення правил прокладки труб.

Макрон перейняв ініціативу зі створення єдиної європейської армії і почав активно діяти на міжнародній арені.

Оскільки Меркель оголосила про свій відхід з політики в 2021, а в останні місяці відчуває проблеми зі здоров’ям, Франція отримала великий шанс стати новим неформальним лідером ЄС замість Німеччини.

Президент п’ятої республіки дав зрозуміти, що бачить французьке головування в Раді Європи, яке почалося 17 травня, як можливість для просування своєї європейської порядку.

 

Потепління з Путіним і активізація нормандського формату

Макрон має намір відродити місію Франції як посередника між державами та фактора світової стабільності, початок якій поклали президенти Де Голль і Міттеран. Для цього він вирішив повернути РФ в кола західних держав. Макрон цитував Достоєвського і називав Росію “глибоко європейською країною”.

За п’ять днів саміту Великої сімки, на якому збираються глави держав головних демократичних економік світу (США, Франція, Британія, Німеччина, Італія, Канада, Японія), Макрон прийняв у своїй річній резеденції російського президента Володимира Путіна.

Росія була виключена з цього міжнародного клубу в 2014 році після анексії Криму. У минулому році Макрон говорив про надії на повернення Москви, але за умови продвидения в реалізації миниских угод. На зустрічі з Путіним глава п’ятої республіки про це нагадав.

Також відбулися певні зрушення в Україні. Стало відомо, що Росія готується повернути на батьківщину захоплених моряків та інших українців, засуджених за різними статтями. Крім того, домовилися про зустріч у нормандському форматі вперше з 2016 року. Вона планується у вересні.

На самій зустрічі G7 головним ідеологом повернення Росії став американський президент Дональд Трамп. Його підтримала лише Італія. За повідомленнями ЗМІ, Трамп навіть посварився на цьому грунті з главами інших держав і вирішив запросити Путіна на наступний саміт в якості гостя.

Історик Франсуаза Том розкритикувала дії Макрона, звинувативши його в примусі України до капітуляції і прийнятті условй Кремля. Вона зазначила, що французький президент говорив про “непорозуміння” і “дратівливих чинників”, забувши про те, що є жертва і агресор.

“Російський режим завжди реформувався і навіть лібералізувався після серйозних військових поразок або невдач у зовнішній політиці. Якщо ми зараз будемо Росії на блюдечку, то у наступників Путіна не буде ніякої необхідності змінювати політику”, – пише історик на сторінках газети Libération.

 

Налагодження діалогу Трампа з Іраном

Поява міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа стало головною несподіванкою саміту. Як відомо, відносини між Заходом та Іраном значно ускладнилися після виходу Трампа з ядерної угоди.

Як зазначає Washington Post, це була особиста ініціатива президента Франції, про яку він не поінформував інших колег. У п’ятницю, напередодні саміту, вони зустрічалися в Парижі.

ЗМІ не сумніваються, що реальною метою було змусити лицем до лиця зіткнутися іранських і американських представників.

Макрон ухилився від прямої відповіді на питання, чи готова Франція виступити посередником в нових переговорах з Іраном. Але, схоже, ця тактика спрацювала: Трамп зголосився зустрітися з президентом Ірану Хасаном Роухани і зазначив, що США не хочуть зміни режиму в цій країні.

На зустрічі в Біарріце Макрон запропонував свій варіант виходу з глухого кута – скасувати санкції на постачання іранської нафти в Індію і Китай або надати Ірану економічну допомогу.

Однак Трамп категорично відмовився обговорювати будь-які варіанти поступок, а в Тегерані відмовляються від зустрічі до повернення США в ядерну угоду.

 

Порятунок лісів Амазонії

Конкретне рішення на саміті Великої сімки було прийнято лише з приводу джунглів Амазонії, уражених вогнем на величезних площах. Зі світових лідерів Макрон найбільш рішуче виступив на захист амазонських лісів.

На те, щоб зупинити екологічну катастрофу, яка загрожує всій атмосфері планети, G7 вирішила направити 22 мільйони доларів.

“Кошти перераховуються негайно. Франція також пропонує в найближчі години надати конкретну допомогу від військових”, – заявив Макрон.

Поцілунок Меланії, Україна і Путін. Підсумки G7

Заяви президента Франції викликало невдоволення у президента Бразилії Жаиру Болсонару.

“Неприпустимо, щоб президент Макрон виступав з недоречними і безпідставними нападками на адресу Амазонії, маскуючи свої справжні наміри за ідеєю країн G7 з “порятунку Амазонії”, немов це колонія або земля, яка нікому не належить”, – написав він у Twitter.

Болсонару відмовився від фінансової допомоги, але оголосив, що підключить бразильську армію до гасіння пожеж.