США відстають. Нова гонка гіперзвукового вооруженияСюжет

Світ вступив в нову фазу суперництва. Який вид зброї покликаний стримувати суперників.

Сполучені Штати, Росія і Китай вступають у нову гонку озброєнь – гіперзвукових технологій. Пентагон заявив, що в США така зброя з’явиться через кілька років, Китай проводить випробування, Росія готується прийняти його на озброєння.

У серпні перестав діяти Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, тому сторони приступили до випробувань заборонених раніше ракетя, підсиливши напруженість ммежду суперниками. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Гіперзвукові тетхногии: США відстають від Китаю і Росії

22 серпня стало відомо, що міністерство оборони США згортає програму розробки нової системи протиракетної оборони, яка вже обійшлася бюджету в 1,2 мільярда доларів.

У Пентагоні вирішили, що проблеми, пов’язані з конструкцією апарату-перехоплювача, або нездоланні, або загрожують занадто високими витратами для їх усунення. Проектом займалася корпорація Boeing.

Крім того, у зв’язку з розірванням контракту буде ліквідована і сама програма щодо вдосконалення ракет-перехоплювачів.

Замість цього Пентагон очікує від промисловості пропозицій по розробці системи озброєнь нового покоління під назвою Redesigned Kill Vehicle (Модернізований апарат-перехоплювач), яка захистить США від міжконтинентальних ракет КНДР, а також від гіперзвукового зброї, розроблюваного Росією і Китаєм.

У самої Америки гіперзвукова зброя з’явиться протягом декількох років, сказав глава Пентагону Марк Еспер винтервью Fox News.

При цьому тижнем раніше радник американського президента з національної безпеки Джон Болтон звинуватив Росію в крадіжці гіперзвукових технологій і заявив про небезпеку витоку інформації про новий озброєнні в треті країни.

Про це він сказав, коментуючи вибух експериментальної гіперзвукової крилатої ракети з ядерною енергетичною установкою Буревісник в Росії, який стався 8 серпня. За заявами Москви, у Буревісника необмежений радіус дії.

“Незважаючи на те, що за своїми обсягами російська економіка порівнянна з Нідерландами, вона як і раніше витрачає на військові потреби, щоб не тільки модернізувати свій ядерний арсенал, але і створювати нові засоби доставки – гіперзвукові планують крилаті блоки, гіперзвукові крилаті ракети, які значною мірою були вкрадені з американських технологій”, – сказав він.

Влітку минулого року Washington Post, що США, зіткнувшись із загрозою програшу в гонці озброєнь, у пріоритетному порядку взялися за розробку гіперзвукової ракети.

ВПС США напередодні цього повідомлення оголосили, що передали компанії Lockheed Martin контракт вартістю майже один мільярд доларів на проектування і будівництво гіперзвукового літального апарату.

А компанія Boeing повідомила, що вкладе кошти в британську фірму, яка займається виробництвом сучасних рухових установок, які зможуть приводити в рух гіперзвуковий літальний апарат.

Про те, що в Білому морі 8 серпня вибухнув саме Буревісник говорили багато експертів і президент США Дональд Трамп. Він також зазначив, що в Америки є подібна технології, “але більш досконала”.

У Кремлі із заявою Трампа не погодилися і нагадали, що, за словами президента РФ Володимира Путіна, російські розробки випереджають всі країни і є унікальними. Детальніше у матеріалі Літаючий Чорнобиль: яка ракета вибухнула в Росії.

Про нову гонку озброєння почали говорити з 1 березня 2018 року, коли Путін у щорічному посланні Федеральним зборам оголосив про створення в Росії унікальних видів озброєння, у тому числі гіперзвукових.

Зокрема про ракетному комплексі Авангард, оснащеному гиперзвуковым планують крилатим бойовим блоком, який повинен бути розгорнутий в 2019 році. Ця ракета, за словами Путіна, “йде до мети як метеорит, як палаючий куля, як вогненна куля”.

Він також розповів про авіаційному гиперзвуковом комплексі Кинджал, які, за словами Путіна, “у режимі дослідно-бойового чергування підтвердили свої унікальні характеристики”. За деякими даними, ці ракети надійшли на озброєння ще в 2017 році.

У Росії заявляють, що проти Авангарду, Кинджала і Буревісника не працює жодна система протиракетної оборони.

У жовтні Путін говорив, що Росія є однією з найбільш сильних ядерних держав з унікальним озброєнням. Він попередив потенційних агресорів, що “відплата неминуче”, а росіяни – потраплять в рай.

“Ми в цій ситуації як би чекаємо, що до нас хтось застосує ядерну зброю. Самі нічого як би не робимо. Але агресор повинен знати, що відплата неминуче. Що він буде знищений. Ну а ми – жертви агресії. І ми як мученики потрапимо в рай, а вони просто зникнуть. Тому що вони навіть покаятися не встигнуть”, – сказав Путін.

Що стосується Китаю, то в серпні минулого року Китайська академія аерокосмічної аеродинаміки повідомили про успішне випробування гіперзвукового літального апарату Xingkong-2, який може нести ядерні боєголовки.

Xingkong-2 може долати будь-яку сучасну протиракетну систему завдяки високій швидкості і непередбачуваною траєкторією, стверджують в Китаї.

Таку зброю необхідно для стримування противників від першого удару, пише New Republic.

 

Наслідки розриву ДРСМД

18 серпня Сполучені Штати вперше після припинення дії Договору про РСМД випробували крилату ракету, яка виходить за рамки умов угоди. Про договір та його ліквідації докладно в матеріалі Стане небезпечніше: яким буде світ без ДРСМД.

Ракета Tomahawk, запущена з системи Mk-41, вразила ціль на відстані понад 500 кілометрів. Міноборони США відзначили, що дані, зібрані під час випробування, стануть основою для подальшого розвитку ракет середньої дальності.

Система Mk-41 входить до складу американської систем ПРО Aegis Ashore у Польщі та Румунії. Росія кілька років скаржилася, що Mk-41 можуть бути перетворені в системи атаки, що порушують ДРСМД, шляхом установки ракет Tomahawk.

21 серпня виконуючий обов’язки міністра армії США Райан Маккарті заявив, що Америка вивчає можливості розробки різних типів ракет, заборонених ДРСМД, оскільки більше не є стороною договору.

Незабаром президент Росії Володимир Путін доручив своїм міністерствам “вжити вичерпних заходів з підготовки симетричної відповіді” на випробування Tomahawk.

“Американські політики досить високого рангу і рівня заявляють, що розміщення нових систем може бути розпочато з Азіатсько-Тихоокеанського регіону, але і це зачіпає наші корінні інтереси, адже все це знаходиться поблизу російських кордонів”, – сказав Путін.

У Росії є на озброєнні крилаті ракети середньої дальності повітряного і морського базування, наприклад Калібр ракети, які є певною мірою аналогом американських ракет Tomahawk. Детальніше у матеріалі США запустили нову ракету: світ на межі ескалації.

24 серпня Росія запустила балістичну ракету Булава, яка може нести кілька гіперзвукових ядерних блоків, з атомного підводного човна Юрій Долгорукий в Баренцевому морі. Випробування проводилися 24 серпня і пройшли успішно.

Також була запущена балістична ракета Синява – з атомного підводного човна Тула з приполюсного району Північного Льодовитого океану.

При цьому в Кремлі запевнили, що запуски ракет не пов’язані з підготовкою відповіді Америці.