Не видно сонця. Чому горять Амазонія і СибирьСюжет

Рекордні лісові пожежі спричинені зміною клімату і підпалами з боку людини. Задимлення прискорює глобальне потепління.

В цьому році пожари в лісах Сибіру і Амазонії досягли рекордних значень. Спалаху в тропічних лісах збільшилися на 85 відсотків порівняно з попереднім роком. Площа лісових пожеж досягла 15 мільйонів гектарів і найближчим часом можуть стати найбільш масштабними за всю історію спостережень.

Тим часом у Північній півкулі планети вічна мерзлота тане небаченими темпами. Таке поєднання факторів тільки посилює зміна клімату. Якщо негайно не зупинити глобальне потепління, ризик того, що величезні площі суші виявляться затопленими, збільшується. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Сибір загасити неможливо

Масштабні лісові пожежі в Сибіру і на Далекому Сході почалися в липні. На території Якутії, Красноярському краї та Іркутській області Росії був введений режим НС.

Економічний збиток склав сім мільярдів рублів (більше 2,5 мільярдів гривень). Для відновлення тайги знадобиться близько 100 років, кажуть екологи.

Чоловік став причиною нового вимирання: що робити

Дим від природних пожеж накрив кілька міст і десятки селищ. Європейська програма спостережень ЄС Copernicus очікує, що дим від пожеж досягне півночі Гренландії і піде в бік Аляски.

 

 

Місцева влада повідомляє, що пожежі вирують у важкодоступних областях. Велика частина вогнищ загоряння знаходиться в зоні контролю, в яких не дозволяється гасити вогнища загорянь, якщо витрати на це перевищують можливий прогнозований збиток, а полум’я не загрожує населеним пунктам і об’єктам економіки.

Тільки 20 серпня в МНС Росії заявили про стабілізацію ситуації з лісовими пожежами. Авіація, задіяна у боротьбі з вогнем, була повернена в пункти постійної дислокації.

Однакого досі продовжують діяти 202 вогнища природних пожеж. Фахівці говорять, що всі пожежі людськими силами загасити неможливо, для повної ліквідації вогню потрібні дощі.

Пластмасовий армагеддон: пластик вбиває всіх

Директор російської екологічної організації Гребля, член громадської ради при Міністерстві лісового господарства Красноярського краю, Олександр Колотов каже, що пожежі в Сибіру пов’язані з сухими лісовими грозами, що є наслідком вибачення клімату.

Другим вагомим чинником, що пояснює Колотов, є те, що ліси підпалюють для приховування незаконної вирубки. Ще одна поширена причина підпалу лісів – отримання дозволу на вирубку.

“Пускають маленький пожежа і потім йдуть офіційно, мало не безкоштовно, отримують дозвіл на санітарну рубку, щоб потім зняти з цієї ділянки цілком хорошу деревину”, – говорить експерт.

Природоохоронна організація Greenpeace стверджує, що лісові пожежі на сході Росії вже давно перестали бути локальною проблемою. Вони перетворилися в екологічну катастрофу і можуть навіть прискорити глобальне потепління.

Григорій Куксін з російського відділення Greenpeace стривожений: “Сажа і попіл від пожеж осідають в Арктиці, де з-за цього все швидше починають танути лід і вічна мерзлота”.

 

Амазонія у вогні через фермерів

Тропічні ліси Амазонки також охоплені вогнем. Лісові пожежі на півночі Бразилії тривають вже не перший тиждень. 12 серпня штату Амазонас оголосив надзвичайний стан через те, що пожежі виникають все частіше.

З початку року зафіксовано більше 74 тисяч вогнищ лісових пожеж, на 85 відсотків більше, ніж роком раніше.

Причина більшості пожеж – підпали, вважають захисники природи. Ліси спалюють фермери, щоб звільнити ділянки під поля та пасовища.

10 та 11 серпня, за даними організації, фермери на південно-заході штату Пара влаштували День вогню. Вони одночасно розпалили вогонь у кількох районах ліси.

В результаті кількість вогнищ в районі міста Ново-Прогрессо за одну ніч виросла в чотири рази.

Шоколад, кава, пиво: що ще знищить потепління

При цьому президент Бразилії Жаир Болсонару звинувачує в пожежах екологічних активістів. Вони, як вважає політик, підпалюють лісу, щоб нашкодити репутації його уряду.

Экоактивисты називають звинувачення Болсонару абсурдыми, а причиною займання називають безвідповідальну політику влади Бразилії.

У липні Національний інститут космічних досліджень опублікував звіт, в якому говориться, що за рік темпи знищення лісів Амазонки збільшилися на 88 відсотків.

Тим часом дим лісових пожеж 20 серпня досяг Сан-Паулу, перетворивши в цьому бразильському місті день у ніч.

 

В Ісландії прощаються з льодовиками

Минулого тижня В Ісландії пройшла церемонія урочистого прощання з льодовиком Окйекудль, який практично зник з лиця Землі у віці близько 700 років.

Льодовик був офіційно оголошений загиблим в 2014 році, коли він втратив здатність рухатися. Те, що колись було гігантським льодовиком, перетворилося в невеликий шматочок льоду на вершині вулкана.

Залишилося 12 років: Катастрофічне танення полюсів

NASA

На церемонію прощання прибули прем’єр-міністр і міністр навколишнього середовища Ісландії.

Щоб вшанувати пам’ять льодовика, організатори “похорону” встановили меморіальну табличку, схвалену місцевими дослідниками і вченими з техаського Університету Райса. Останні зняли документальний фільм про Окйокуле.

Напис на табличці свідчить: “Ок – перший ісландська льодовик, який втратив свій статус. Протягом наступних 200 років всі наші льодовики, як очікується, послідують його прикладу. Цей пам’ятний знак свідчить про те, що ми знаємо, що відбувається і що треба робити. Тільки вам відомо, чи зробили ми це”.

Мова йде про глобальне потепління та методи боротьби з цим процесом. Корреспондент.net неодноразово писав про наслідки зміни клімату і забруднення навколишнього середовища. Докладно матеріал Борг Землі: Закінчуються поновлювані ресурси.