Гренландія розбрату. Чому Трамп свариться з ДаниейСюжет

Американський президент образився “неприємними” словами прем’єра королівства, скасував свій візит в Копенгаген і нагадав, що НАТО потрібно віддавати два відсотки ВВП.

Між США і Данією наростає дипломатичну кризу після відмови Копенгагена продати Гренландію американцям. Датські власті назвали цю ідей абсурдною, ніж президент США Дональд Трамп образився і скасував свій візит в цю країну.

Пізніше Трамп сказав, що Данія витрачає на НАТО недостатньо коштів, незважаючи на свої багатства. Пізніше держсекретар США Майк Помпео спробував згладити конфлікт, подякувавши Данію за співпрацю. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Як розвивалася криза з Данією

16 серпня американське видання Wall Street Journal з посиланням на джерела повідомило, що Трамп хотів би придбати у Данії Гренландію, оскільки зацікавлений в її стратегічному розташуванні.

Голова Національної економічної ради Білого дому Лоуренс Кадлоу додав, що острів багатий мінеральними ресурсами, а про його купівлю замислювався ще президент Гаррі Трумен у 1946 році.

У минулому прецедент вже був – саме у Данії США в 1917 році купили частину Віргінських островів за 25 мільйонів доларів.

Як дізналася пізніше американська газета Washington Post, в Білому домі обговорювали можливість укласти з Данією угоду, за якою США покривали б субсидію в розмірі 600 мільйонів доларів в рік, яку зараз Данія виплачує острову, а крім того, одноразово виплатили б Копенгагену великий бонус.

Міністерство закордонних справ цієї датської автономії, однак, заявило, що Гренландія не продається, а прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен назвала цю ідею абсурдною і висловила надію на те, що Трамп пожартував.

Але американський президент підтвердив свій намір. За його словами, Данія через Гренландії втрачає майже 700 миллионова доларів в рік. Трамп вирішив скасувати офіційний візит в Копенгаген, намічений на 2-3 вересня.

Причиною стала “неприємна” реакція на пропозицію щодо Гренландії. На думку Трампа, у глави данського уряду не було права так нешанобливо з ним розмовляти.

“Коли вони назвали це абсурдом, це прозвучало дуже неприємно, дуже саркастично. Вона не розмовляє зі мною. Вона говорить зі Сполученими Штатами Америки. З США так не розмовляють – по крайней мере, не під час мого президентства. Все, що їй потрібно було сказати: “Ні, нас це не цікавить”, – написав Трамп в Twitter 21 серпня.

Фредеріксен сказала, що здивувалася і засмутилася скасуванням зустрічі. Політик зазначила, що з нетерпінням чекала переговорів з Трампом.

США запустили нову ракету. Світ на грані ескалації

Незабаром американський президент опублікував таблицю витрат членів альянсу НАТО, згідно з якою поріг у два відсотки ВВП виконують тільки сім з 28 країн: США, Греція, Естонія, Великобританія, Румунія, Польща та Латвія.

Він зазначив, що Данія витрачає на НАТО тільки 1,35 відсотка свого ВВП, “хоча це багата країна”. Трамп часто робить зауваження членам альянсу про недостатні витрати і навіть погрожував вивести Америку з НАТО, оскільки вона витрачає найбільше – майже 3,5 відсотка ВВП.

Держсекретар США спробував згладити кути, які утворилися у відносинах з Копенгагеном, і подзвонив датському колезі. “У дружньому руслі” чиновники поговорили про перенесення візиту американського президента.

Помпео високо оцінив співпрацю з Данією і внесок королівства у глобальну безпеку. Помпео і Йеппе Кофод також обговорили зміцнення співробітництва між країнами в Арктиці і Гренландії.

Однак Нацкомитет Республіканської партії почав випускати і продавати футболки, на яких Гренландії входить до складу США.

“Підтримай президента Трампа та його зусилля допомогти Америці рости! Пожертвуй від 25 доларів і більше, і ми надішлемо тобі нашу нову футболку з обмеженою колекції”, – йдеться в описі.

 

Ввечері 23 серпня прем’єр-міністр Данії провела телефонну розмову з Трампом. Його назвали “конструктивним”, але подробиці повідомляти не будуть.

Після переговорів політик повідомила, що Данія і Гренландія домовилися посилити співпрацю у сфері безпеки і оборони, посилаючись на зростаючу стратегічну роль арктичного регіону.

 

Навіщо Трампу Гренландія

Як повідомила Wall Street Journal 23 серпня, ще в серпні 2018 року Данії запропонували подумати над угодою. І зробив це сенатор-республіканець Тому Коттон. Він обговорював можливість покупки Гренландії з послом Данії в США Ларсом Гертом Лозі.

Коттон також підняв ідею купівлі Гренландії в розмові з Трампом, проте з тих президент і сенатор угоду не обговорювали. Сенатор називає покупку Гренландії необхідним заходом протидії планам Китаю і Росії.

“Останні кілька років Китай намагається створити свій військовий плацдарм в Гренландії, пропонуючи профінансувати будівництво аеропорту. Купивши острів, можна вберегти його від рук як китайців, так і росіян. До того ж він багатий природними ресурсами і володіє численним економічним потенціалом”, – сказав політик газеті.

Гренландія – найбільший острів у світі. Юридично він належить Данії, однак володіє широкою автономією. На острові ходить датська крона, однак до складу Євросоюзу, на відміну від материкової Данії, Гренландія не входить. Населення – 57 тисяч жителів, майже 90 відсотків – інуїти (ескімоси).

Основна стаття доходів острова – субсидії данського уряду і експорт риби і креветок. Субсидії формують 50 відсотків державних доходів і 25 відсотків ВВП.

Гренландія володіє покладами золота, платини, урану, рідкоземельних металів і нафти, проте розвідка і видобуток довгі роки були неможливі через льодів. У міру танення льодів такі можливості можуть відкритися.

З Другої світової війни на острові функціонує сама північна американська військова база Тулі. Там дислоковано ВПС США, коштує система попередження про ракетний напад, яка дозволяє США контролювати запуски у понад 20 країнах.

Крім того, острів знаходиться на шляху з Європи в Північну Америку. Це особливо важливо зараз, оскільки, за розрахунками екологів, через кліматичних змін багато шляхи, що йдуть через Арктику будуть доступні для судноплавства майже цілий рік.

З одного боку танення льодовиків відкриють економічний потенціал Гренландії, але вони є однією з головних екологічних проблем. Якщо танення продовжиться, то рівень світового океану може зрости на величину до 33 сантиметрів до 2100 року. А як відомо, Трамп не вірить в глобальне потепління.

Амазонія і Сибір горять, льодовики Аляски таять

Як вважає оглядач DW Олівер Саллет, пропозиція купити Гренландію можна вважати порушенням табу після закінчення Другої світової війни, проте це вписується в світогляд президента США.

“Зараз, однак, Китай прагне позбавити США статусу світового лідера: часткову відповідальність за це несе і нинішній глава Білого Дому… Він підриває основи західної моделі світопорядку, сприяє розколу всередині Євросоюзу, ставить під питання доцільність існування НАТО, зближується з диктаторами і дистанціюється від старих західних союзників Вашингтона”, – написав експерт.