Загальний оптимізм. Як Донбас обговорили в Москві і МинскеСюжет

Маас і Лавров у Москві

В один день пройшли переговори щодо ситуації на сході України. Всі сторони говорили про позитивні моменти.

Україна стала однією з головних тем на зустрічі міністрів закордонних справ Німеччини та Росії Хайко Маасу і Сергія Лаврова. Обговорювалися затримані в Керченській протоці моряки і перспективи вирішення конфлікту на Донбасі.

В цей же день в Мінську пройшла чергова зустріч тристоронньої групи, на якій сторони розхвалили режим припинення вогню, незважаючи на втрати серед українських військових. Представники РФ також виявилися задоволені відходом Романа Безсмертного. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Що говорили Маас і Лавров

21 серпня за підсумками переговорів з Лавровим Маас сказав, що перспективи мирного врегулювання конфлікту на сході України можуть з’явитися у вересні – з початком роботи Верховної Ради нового скликання.

При цьому німецький міністр зазначив, що для мирного врегулювання на Донбасі необхідні конструктивні кроки з обох сторін.

“Звільнення українських моряків могло б стати важливим внеском Росії у мирному врегулюванні на Донбасі”, – зазначив глава дипломатії ФРН.

Ще напередодні візиту в коментарі РБК Маас назвав “вкрай бажаним” швидке проведення зустрічі в нормандському форматі. А напередодні візиту до Москви міністр пояснив, що політична ситуація не зрушилася з мертвої точки, але вікно можливостей є.

“Нам необхідно скористатися ситуацією після виборів в Україні і серйозно підійти до цього питання”, – сказав міністр закордонних справ Німеччини.

Днями президент Володимир Зеленський заявив про необхідність найближчим часом організувати зустріч глав держав і урядів у нормандському форматі. Подібні зустрічі не проводилася з 2016 року.

Президент Франції Емманюель Макрон на зустрічі з російським колегою Володимиром Путіним повідомив, що така зустріч може відбутися вже в найближчі тижні.

Маас сказав з цього приводу, що, можливо, незабаром буде організована і проміжна зустріч міністрів закордонних справ Росії і України під час німецько-французькому посередництва. За його словами, у будь-якому разі “не можна допустити нових жертв в цій війні”.

У свою чергу, Лавров, відповідаючи на питання про вірогідність інформації, що Росія до вересня відпустить затриманих і засуджених українців, сказав про необхідність “копіткої праці”.

“Щоб просувати цю тему, потрібно домовлятися не тільки в принципі, але і погоджувати правові, технічні, організаційні аспекти”, – сказав російський дипломат.

Журналісти також запитали про контракт на постачання і транзит газу через Україну з 2020 року. Лавров відповів, що українські власті самі відмовилися від купівлі газу.

Глава МЗС Росії також розповів про наявність конкретних рішень, які дозволять зняти стурбованість тим, що газопровід Північний потік-2 покликаний позбавити Україну транзиту російського газу.

 

У Мінську всіх охопив оптимізм

21 серпня в Мінську пройшла зустріч тристоронньої контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі – рівно через місяць після початку дії нового перемир’я.

За підсумками засідання спецпредставник ОБСЄ в групі Мартін Сайдик сказав, що поточне перемир’я є найдієвішим. Це незважаючи на те, що 6 серпня в районі Павлополя четверо військових загинули, підірвавшись на міні.

“Через 30 днів з моменту його початку середнє число порушень режиму припинення вогню залишається нижче, ніж до його вступу в силу. З початку перемир’я не було жодного загиблого серед мирного населення. Це доводить важливість угоди про перемир’я”, – сказав він.

Перемир’я хвалив і представник Росії в ТКГ Борис Гризлов. Він також розповів, що Москва буде сприяти обміну полоненими за принципом “всіх встановлених на всіх встановлених”. Коли обмін може відбутися, поки неясно.

Представник самопроголошеної “ЛНР” Владислав Дейнего заявив Комерсанту про готовність “республік” “майже на 100 відсотків” і справа за українською стороною.

Точне число полонених, яких можуть обміняти один на одного, ніхто не називає. За даними ЗМІ, в загальній складності мова може йти про 150 осіб.

Представники Києва в Мінську з пресою після переговорів не спілкувалися.

Як зазначає Коммерсант, українська сторона зуміла порадувати представників “ЛДНР” і Росії тим, що 13 серпня Зеленський вивів зі складу тристоронньої групи Романа Безсмертного.

Безсмертний був прихильником жорсткої лінії і після інциденту 6 серпня закликав Україну вийти з мінського переговорного процесу до нормандської зустрічі на вищому рівні.

Нагадаємо, що 19 серпня Путін на зустрічі з Макроном заявив, що після переговорів з Зеленським відчуває “обережний оптимізм” щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Комерсант пише, що, таким чином, конфлікт на сході України, в останні кілька років здавався безперспективною темою для обговорення між впливовими регіональними гравцями, після зміни влади в Києві знову повернувся в міжнародний порядок.

В контекст охопила всіх оптимізму вдало вписується остання новина про те, що Москва і Київ майже домовилися обмінятися засудженими та утримуваними особами.