США запустили нову ракету. Світ на грані эскалацииСюжет

Пентагон вперше після виходу з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності випробував крилату ракету дальністю понад 500 кілометрів.

Росія і Китай запросили позачергове засідання Ради безпеки ООН у зв’язку з випробуванням нової крилатої ракети Сполученими Штатами, яка була заборонена Договором про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності, укладений в 1987 році.

Москва звинуватили Вашингтон у нагнітанні військової напруженості і свідомому підриві договору. Пекін висловив стурбованість загрозою нового витка гонки озброєнь. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Випробування ракети Tomahawk

18 серпня Сполучені Штати вперше після припинення дії Договору про РСМД випробували крилату ракету, яка виходить за рамки умов угоди. Про договір та його ліквідації докладно в матеріалі Стане небезпечніше: яким буде світ без ДРСМД.

Запуск був проведений з мобільної установки на каліфорнійському острові Сан-Ніколас, який використовується в якості військового полігону. У повідомленні Пентагону зазначається, що крилата ракета наземного базування була в неядерній конфігурації.

Ракета вразила ціль на відстані понад 500 кілометрів. Міноборони США відзначили, що дані, зібрані під час випробування, стануть основою для подальшого розвитку ракет середньої дальності. Інших подробиць не повідомлялося.

Пізніше Пентагон виклав уповільнене відео, на якому зображений запуск ракети Tomahawk з системи Mk-41, які входять до складу американської систем ПРО Aegis Ashore у Польщі та Румунії.

Росія кілька років скаржилася, що Mk-41 можуть бути перетворені в системи атаки, що порушують ДРСМД, шляхом установки ракет Tomahawk. США відповідали, що Mk-41 не були заборонені договором тому, що ніколи не проходили випробувань з ракетами наземного базування.

21 серпня виконуючий обов’язки міністра армії США Райан Маккарті заявив, що Америка вивчає можливості розробки різних типів ракет, заборонених ДРСМД.

Він нагадав, що США більше не є стороною договору і дивляться, як можуть скористатися сформованою ситуацією.

“Літаючий Чорнобиль”: яка ракета вибухнула в РФ

За словами Маккарті, мова може йти про розробку ракет для нанесення точкових ударів і гиперзвуковом зброю. Він не відповів на запитання про можливість розміщення раніше заборонених договором ракет.

 

Росії і Китаю це не сподобалося

Російські і китайські влади різко розкритикували випробування американської ракети. 20 серпня вони запросили позачергове засідання Ради Безпеки ООН. Засідання Рнбо відбудеться 22 та 23 серпня.

Президент Росії Володимир Путін вважає, що випробування в США крилатої ракети середньої дальності Tomahawk свідчать про те, що “американці з самого початку вели справу до підриву Договору про ракети середньої і меншої дальності”.

Як розповів прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, новина про американському пуску Tomahawk застала президента Росії на переговорах з французьким колегою. Тоді Путін підкреслив, що підготувати такі випробування за кілька тижнів неможливо, що доводить, за його словами, провину США в розвалі договору.

У Вашингтоні відповіли, що ведуть розробку крилатих ракет наземного базування лише з лютого, коли призупинили виконання своїх зобов’язань за договором.

Зрада в Роскосмосі. Учений “злив” НАТО гиперзвук

Китай вважає, що запуск ракети свідчить про намір Пентагону досягти односторонньої військової переваги.

“Цей крок з боку США викличе новий раунд гонки озброєнь, який призведе до ескалації військової конфронтації, що зробить серйозний негативний вплив на ситуацію в міжнародної і регіональної безпеки”, – заявив офіційний представник МЗС Китаю Ген Шуан.

Пекін закликав Америку відмовитися від застарілої концепції” холодної війни, зберігати стриманість у розвитку озброєнь і підтримувати систему контролю над ними.

Який розвиток подій очікують експерти

Максим Старчак, науковий співробітник Центру міжнародної та оборонної політики Університету Куїнс вважає, що нова ракета-це продовження політики Дональда Трампа – не дати, зокрема, Китаю перевага в ракетах середньої дальності. Чинити тиск на нього і на Росію.

Ці ракети, сказав експерт в інтерв’ю Російській службі Бі-бі-сі, можуть розмістити в Японії і Південній Кореї, що буде негативно сприйнято потенційними адресатами.

Ракети середньої дальності – це основа ядерних сил Китаю, Росія також змушена буде відповісти.

“Якщо розміщення нових РСМД відбудеться, ні про яку безпеку у світі мови вже бути не може, але, можливо, саме такий розвиток подій сприятиме виробленню угод у сфері контролю над озброєннями”, – вважає експерт.

Смерть ДРСМД вигідна Україні. Можна будувати ракети

На думку опитаних Комерсантом експертів, випробувану Пентагоном установку не можна назвати новим видом озброєння.

“Цей контейнер для запуску просто знято з корабля і встановлений на мобільну платформу, для цього не треба було вести багаторічну підготовку”, – сказав старший науковий співробітник Інституту роззброєння ООН Павло Подвиг.

Він додав, що аналогічним чином можливе використання в наземному мобільному виконанні російської корабельної крилатої ракети Калібр.

Як пише британська газета Financial Times, Договір про РСМД був одним з ключових елементів глобальної системи контролю над озброєннями.

Випробування припускають, що США прагнуть продемонструвати можливості своєї ракети наземного базування і свою здатність розробляти системи, які були заборонені договором.

Експерти, пише видання, попередили, що руйнування домовленостей може ознаменувати нову гонку озброєнь і масове розміщення нових пускових комплексів в Європі і Азії.

Американська Washington Examiner вважає, що випробуванням ракети Пентагон посилає сигнал Росії. Але, як пише видання, США не можуть бути адекватно підготовлені до захисту від нових ракет, відомих як гіперзвукові.