Оптимізм по Україні. Преса про Путіна у МакронаСюжет

Лідер п’ятої республіки хоче зробити Францію посередником між державами і фактором світової стабільності, кажуть експерти.

Президент Франції Емманюель Макрон 19 серпня прийняв російського лідера Володимира Путіна в своїй літній резиденції форті Брегансон. Серед тем зустрічі – відносини двох країн, ситуація в Україні, Сирії і навколо Ірану.

Макрон зазначив, що повернення Росії у Велику вісімку залежить від вирішення кризи в Україні та повідомив про плани провести нормандську зустріч в ближашией тижня. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Що обговорювали Путін і Макрон

Президент Росії прибув до Франції з короткостроковим візитом, і, варто відзначити, що прес-конференція пройшла до переговорів двох лідерів, а не після. Як пишуть ЗМІ, Путін і Макрон вже все обговорили на зустрічі Великої двадцятки в Японії і сказати їм нового один одному не було чого.

Розмова на ній почали з загальносвітових проблем, таких як Україна, Сирія і світова економіка. Глава п’ятої республіки нагадав Путіну, що виключили Росію з G8 після анексії Криму. Глава Кремля зазначив у відповідь, що G20 Москву цікавить більше, оскільки цей саміт корисний для бізнесу.

Під час обговорення України обидва президенти заявили про необхідність нової зустрічі у нормандському форматі вже найближчим часом, але з конкретними попередніми домовленостями, щоб цей саміт мав практичне значення.

Макрон сказав, що президент Володимир Зеленський “проявляє певну сміливість у політичному сенсі” і заявив про необхідність надати динаміку нормандскому формату.

“Ми бачимо нові можливості в саміті нормандському формату вже в наступні кілька тижнів”, – заявив президент Франції

Путін також сказав, що його перші контакти з Зеленським “вселяють обережний оптимізм”.

“Альтернативи нормандскому формату не існує і безумовно ми будемо його підтримувати”, – сказав російський президент.

Більша частина інтерв’ю була присвячена акціям протесту в Москві, які жорстко розганяють силовики, а також питання про вибухлої ракети з ядерним двигуном.

Як стало відомо, в Росії після вибуху перестали працювати чотири станції моніторингу ядерних випробувань, які передають дані в Організацію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань.

“Туди були направлені експерти, в тому числі незалежні, які контролюють ситуацію… Я отримую доповіді від наших військових і цивільних експертів. Ми серйозних змін там не бачимо, але превентивні заходи вживаються, щоб не було жодних несподіванок”, – сказав Путін.

Що стосується протестів, то московські акції пов’язані з електоральним циклом, вважає президент РФ. А якщо деяких кандидатів не зареєстрували, на їхню думку, незаконно, оскільки на це є суд. Але, в цілому, відзначив російський президент, громадяни мають право на мирний протест, і влади мають право забезпечувати.

Путін також заявив, що не хоче в Росії подій, подібних демонстрацій “жовтих жилетах” в Парижі. Вперше кажучи публічно про протестних акціях в Москві, він зазначив, що “якісь групи громадян не мають права порушувати чинний закон і доводити ситуацію зіткнень з владою”.

“Це порушення закону, і всі, хто винен у цих порушеннях, повинні бути притягнуті до відповідальності згідно з російським законом”, – заявив він.

Макрон на це заперечив, що, звичайно, заворушення були, але вважає некоректним їх порівнювати з протестами в Москві, які викликані недопуском опозиційних кандидатів на вибори мера.

“Що стосується “жовтих жилетах”, про яких сказав президент Путін, вони мали можливість представити своїх кандидатів на недавніх виборах в Європарламент”, – відповів президент Франції.

Він також привітав повернення російської делегації до Ради Європи і нагадав, що як Франція, так і Росія підписали низку міжнародних документів, що зобов’язують всіх членів РЄ дотримуватися свободу слова, думки, мирного протесту, гарантувати громадянам можливість брати участь у виборах.

Після цього Путін і Макрон пішли обговорювати всі ці питання більш детально.

 

Путін йде у наступ

Le Figaro, Франція

На думку аналітика Вільям Кортні, Росія “йде в наступ” і “робить наголос на політичній конфронтації і військове втручання”. У такій обстановці діалог, якого так прагнуть “реалісти»”, може виявитися неефективним.

Кортні вважає кращим варіантом застосування методики Рейгана, який, ледь зайнявши президентський пост, зміцнив свої сили і перейшов у контратаку на дезинформационном фронті, почавши справжні переговори лише з приходом до влади Горбачова.

Лоранс Дазиано, старший викладач Паризького інституту політичних досліджень вважає, що настав час перестати дивитися на Росію очима розчарованого представника Заходу і запропонувати вселяє довіру дипломатичну й економічну перспективу європейцям і росіянам, яких об’єднують схожа історія, межі та інтереси.

“ЄС може запропонувати Росії перспективу довгострокового економічного розвитку в обмін на поступки по Україні та Сирії. Зокрема ЄС і Росія могли б домовитися про вільну торгівлю”, – вважає експерт.

Спірні переговори

Telegraph, Британія

Макрон на переговорах з Путіним спробує знизити напруженість у відносинах з Росією з приводу інциденту з іранським танкером, Криму, Сирії та отруєння Скрипалів.

Президент Франції зіткнувся з критикою за запрошення російського лідера в той момент, коли Путін має намір придушити протестні виступи опозиції в Москві і продовжує займати непримиренну позицію з питання про Крим і Сирії.

Однак багато аналітиків вважають, що французький президент навряд чи зможе вплинути на свого російського візаві, а деякі навіть виступають проти цих переговорів.

На думку політичного консультанта Ентоні Белланжера, Макрон, ймовірно, буде використовувати скасування санкцій як “важіль впливу на Росію, економіка якої за своїм обсягом порівнянна лише з економікою Іспанії”.

 

Початок потепління

Le Monde, Франція

Стосунки двох президентів завжди були непростими. Внутрішньополітична ситуація в Росії, де були прийняті жорсткі заходи відносно протестуючих проти виключення кандидатів на вибори в мерію Москви, теж не полегшує справу.

Тим не менш, як зазначають в Єлисейському палаці, ці відносини ще ніколи не були настільки “необхідними”, як зараз.

Зустріч двох лідерів, судячи з усього, просуне вперед розпочатий кілька місяців тому процес потепління між Парижем і Москвою.

 

 

“Макрон сподівається стати тим, хто змусить Путіна змінити позицію, хоча його попередні спроби виглядали не надто переконливо”, – вважає директор Французького інституту міжнародних відносин Тома Гомар

По питанню Росії регулярно виникають суперечки між прихильниками дипломатії цінностей і адептами реалізму.

“Ми хочемо відійти від рівняння і продемонструвати відмінності. У цьому мета французької дипломатії”, – говорить джерело в Єлисейському палаці, підкреслюючи в деякому роді “повернення голлізму”, нехай і в зовсім іншій обстановці.

 

Макрон хоче стати світовим жандармом

El Pais, Іспанія

Макрон знову хоче ввести Росію в коло західних держав. Проте його зусилля можуть виявитися марними. Французький президент проголосив себе офіційним представником ліберальних демократій, до яких Путін ставиться зневажливо і вважає застарілими.

Візит Путіна відкриває для французького президента початок його важливою міжнародною тижня, яка завершиться зустріччю глав держав і урядів G7. Макрон відчуває себе впевнено після схвалення цілого ряду призначень вищих посадових осіб в Євросоюзі.

Оголошений відхід зі свого поста канцлера Німеччини Ангели Меркель відкриває перед ним великі можливості як перед найбільш впливовим членом сімки. Макрон має намір відродити місію Франції як посередника між державами та фактора світової стабільності, початок якій поклали президенти Де Голль і Міттеран.

“Макрон намагається привернути до себе Путіна, використовуючи його любов до історії та культури. Він цитує російських письменників, приймає російського президента в Брегансоне, де бував Де Голль, а Міттеран брав канцлера Гельмута Коля”, – вважає Мішель Єльчанінов, автор книги В голові Володимира Путіна і головний редактор журналу Philosophie.

 

Співпраця з Росією необхідно

SRF, Швейцарія

Захід зауважує: хоча з Москвою і складно – як продемонстрували роки російського членства у Великій сімці – але зовсім без Росії теж не вийде. З таких питань, як Україна, Сирія, Лівія, іранський конфлікт, і по багатьом іншим необхідно співпрацю з Москвою.

Тому французький президент був абсолютно правий, запросивши до себе главу Кремля. Знати позицію Росії і трохи враховувати її на майбутньому саміті G7 в Біарріце – це важливо. Тому Путін цього разу отримає, принаймні, місце в бічному причепі клубу.

Світова політика завжди має на увазі обмін думками як раз з тими, з ким відсутнє взаєморозуміння і є конфлікти. Це потрібно робити рішуче і з готовністю до діалогу.