Нестача їжі та ліків. Британія після BrexitСюжет

Продовольча криза у Великобританії може призвести до заворушень і протестів, говориться в доповіді уряду.

Життя без ліків, продуктів і бензину – таке майбутнє чекає британців у разі виходу Великобританії з Євросоюзу без угоди. Про дефіцит основних товарів йдеться у звіті уряду, утекшем в пресу.

Британські власті визнали існування кризового документа, який називається Операція Вівсянка. У ньому також йдеться про ризик виникнення критичної ситуації на кордоні з Ірландією і протестах. Корреспондент.net розповідає подробиці.

 

Що чекає британію без угоди з ЄС

Новий прем’єр-міністр Британії Борис Джонсон обіцяє вийти з Євросоюзу за будь-яку ціну. Він неодноразово заявляв, що є прихильником жорсткого плану, тобто виходу з ЄС без угоди.

На початку місяця він відвідав Уельс, Шотландію і Північну Ірландію з метою переконати їх, що Brexit не призведе до катастрофічних наслідків. Але там прем’єра з його планом прийняли холодно. Детальніше у матеріалі Жорсткий Brexit: регіони обмірковують незалежність.

Керівництво ЄС також вважає, що жорсткий варіант найбільш вірогідний сценарій виходу королівства з блоку. 18 серпня канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що вихід Великобританії з Євросоюзу без договору не стане несподіванкою.

“Ми готові до всього, в тому числі до того, що угоди не буде. Проте я в будь-якому випадку буду до останнього дня докладати зусилля до того, щоб знайти якесь рішення. Але якщо немає, ми готові і до інших варіантів”, – сказала Меркель.

18 серпня британська газета Sunday Times, посилаючись на документ, складений секретаріатом кабінету міністрів Британії для внутрішнього користування за назвою Операція Вівсянка (птах із сімейства овсяновковых – ред.) написала, що Британія може зіткнутися з нестачею продуктів харчування, медикаментів та палива без угоди з ЄС.

У них також йдеться, що при сценарії жорсткого Brexit існує ризик виникнення критичної ситуації в портах і на суворої кордону з Ірландією, а також зростання витрат на соціальне забезпечення.

Загострення на кордоні з Ірландією може превести до масових протестів, які перекриють дороги. Це, в свою чергу, потенційно позначиться на поставках палива в Лондон і на південний схід королівства.

Також у доповіді говориться, що до 85 відсотків вантажних автомобілів можуть затриматися на кілька днів при проході через французьку митницю. Відчутні перебої роботи в портах можуть тривати до трьох місяців.

Крім того, в уряді побоюються, що мита на імпорт бензину призведуть до закриття двох нафтопереробних підприємств. З-за цього дві тисячі людей залишаться без роботи.

Затримки на митницях призведуть до того, що свіжих продуктів на прилавках буде менше, а ціни на них будуть зростати.

Також будуть перебої в постачаннях ліків, включаючи інсулін і вакцин від грипу, що також може призвести до заворушень.

Наслідки жетского Brexit будуть відчуватися протягом півроку, йдеться в доповіді.

Як зазначає Sunday Times, досьє описує “найбільш ймовірні наслідки” виходу без договору 31 жовтня, а не самий негативний сценарій.

Проте Майкл Гоув, в якості міністра без портфеля відповідає за підготовку до Brexit, написав у Twitter, що досьє описує “найгірший варіант розвитку подій”.

Він додав, що після обрання Бориса Джонсона прем’єр-міністром була пророблена серйозна робота по підготовці виходу країни з ЄС.

 

Банк Англії очікує жорстка економічна криза

Двома тижнями раніше Financial Times, Daily Telegraph та інші британські газети винесли на перші смуги прогноз глави Банку Англії марк Карні про прийдешнє жорсткому економічному кризі у Великобританії.

На сьогоднішній день Банк Англії погіршив прогноз динаміки британської економіки в короткостроковій перспективі: очікуваний темп росту зменшився до 1,3 відсотка в 2019 і 2020 роках (оцінки в травні – 1,5 і 1,6 відсотка).

Аналітики кажуть, що головна причина погіршення показників – зростаюча загроза виходу Британії з ЄС без угоди.

За даними Банку Англії, ймовірність скорочення ВВП у першому кварталі 2020 року при жорсткому Brexit та незмінною базовою ставкою рефінансування Центробанку становить значні 33 відсотки.