Трамп хоче купити Гренландію. Данія в шокеСюжет

Трамп хоче собі острів

Президент США Дональд Трамп задумався над ідеєю купівлі острова Гренландія, який належить Данії і на якому живе близько 50 тисяч осіб.

Дональд Трамп хоче купити Гренландію. Звучить фантастично, погодьтеся, але, коли мова про Трампа, нічого виключати не можна.

Кажуть, американський президент навіть доручав своїм радникам опрацювати це питання. Ідея покупки острова не нова для американців, правда, в 21 столітті зробити щось подібне ще ніхто не намагався. Данія, якій належить Гренландія, поки в шоці від самої ймовірності того, що Трамп розглядає цю ідею всерйоз.

Навіщо йому Гренландія?

Трамп з різним ступенем серйозності неодноразово висловлював інтерес до купівлі покритої льодом автономної датської території між Північною Атлантикою і Північним Льодовитим океаном, пише The Wall Street Journal з посиланням на обізнані джерела.

На зустрічах, на обідах і у коротких розмовах Трамп питав радників, чи можуть США купити Гренландію, з цікавістю слухав обговорення багатих ресурсів острова і його геополітичного значення, і, за словами двох людей, попросив свого радника в Білому домі вивчити цю ідею.

Вперше Трамп задумався про покупку Гренландії навесні 2018 року. На одному званій вечері він повідомив, що хтось розповів йому про фінансові проблеми, які відчуває Данія із-за допомогою Гренландії, і запропонував подумати про покупку острова, говорить одне з джерел. Деякі радники Трампа підтримали його пропозицію, інші вважають це «скороминущим захопленням, яке ніколи не буде реалізовано».

Пропозиція Трампа, відзначає WSJ, викликало у його радників ряд питань. Наприклад, чи можуть США використовувати Гренландію, щоб посилити військову присутність в Арктиці. Американські чиновники вважають острів важливим для інтересів національної безпеки. Між США і Данією діє десятирічний договір, який дає американським військовим «практично необмежені права» на авіабазі Туле на півночі Гренландії.

Гренландія з населенням близько 56 тисяч людина є автономною частиною Королівства Данія, і хоча її уряд приймає рішення по більшості внутрішніх питань, зовнішня політика і політика безпеки здійснюються Копенгагеном. Трамп планує здійснити свій перший візит до Данії на початку вересня, але, за даними джерел, візит не пов’язаний з ідеєю купівлі Гренландії.

EPA

Так виглядає Гренландія без Трампа

Не нова ідея

Джерела WSJ кажуть, що купівля Гренландії порівнянна з придбанням Аляски в Росії в 1867 році. Деякі колишні і нинішні чиновники Білого дому, чули про ідеї Трампа, описували її «з сумішшю передчуття і побоювання», оскільки ніхто до кінця не знає, як далеко готовий зайти американський президент.

У Білому домі і Держдепартаменті офіційно не коментували ідею Трампа про покупку острова.

Після Другої світової війни, в 1946 році, 33-й президент США Гаррі Трумен запропонував Данії купити у неї Гренландію за 100 мільйонів доларів, але отримав відмову. У 1876 році Державний департамент США також вивчав питання покупки Гренландії та Ісландії.

У Мережі жартують, що так могла б виглядати Гренландія з Трампом

Реакція Данії і Гренландії

«Ми не продаємося», — заявила Reuters глава МЗС Гренландії Ані Лоні Баґґер.

Представник Датської народної партії Серен Есперсен назвав цю ідею «абсолютно божевільною». За його словами, Трамп міг пожартувати про плановане придбання, однак коли американський президент говорив серйозно, то «це остаточний доказ того, що він зійшов з розуму».

Колишній прем’єр-міністр Данії Ларс Льокке Расмуссен вирішив навіть не сприймати всерйоз ідею купівлі Трампом Гренландії.

“Ймовірно, це першоквітневий жарт… але зовсім не по сезону!” – заявив політик.

Його колега з Лівої партії, депутат Майкл Ааструп підкреслив: “Гренландія не продається! Часи, коли можна було легко купити землю і людей, на щастя, минули”.

Представник Датської народної партії Гренландії Сорен Есперсен висловився про можливі наміри американського президента ще жорсткіше.

“Якщо це правда, і він дійсно цим займається, то це явний доказ того, що він зійшов з розуму. Повинен сказати, як є: ідея продажу Данією 50 тисяч громадян Сполученим Штатам – це абсолютне безумство”, – сказав він.

“Якщо він дійсно вважає, що можна придбати всю країну і весь народ, це багато що говорить про Трампа. Гренландія – це гренландці, і це не XIX століття. Не продається”, – заявила депутат і лідер Червоно-Зеленого альянсу Данії Пернілла Скипер.