«Можливості стажування за кордоном є в кожного студента», – розповідають фахівці ЧНУ та ЧДТУ

Фахівці Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького та Черкаського державного технологічного університету розповіли «Прочерку» про особливості стажування студентів за кордоном, співпрацю з іноземними організаціями та діючі програми стажування.


Співпраця Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького із закордонними інституціями ведеться у межах чинних двосторонніх угод, яких зараз укладено понад 100.

У 2018 році було також укладено міжнародні угоди про співробітництво з Народною академією Яна Гуса м. Прага (Чехія), Університетом Кардинала Стефана Вишинського у Варшаві (Польща), Громадською організацією «Ukraine and Ukrainіans Abroad», Нью Йорк (США).

– Кожного року близько 50-60 студентів стажуються та працюють за кордоном від нашого університету. Хоча цього року таких студентів буде дещо більше. Загалом у семестровій програмі студентської академічної мобільності беруть участь студенти ННІ іноземних мов, ННІ педагогічної освіти, соціальної роботи і мистецтва, ННІ історії та філософії, ННІ природничих наук, ННІ інформаційних та освітніх технологій. Хоча найбільша кількість охочих вирушити на стажування за кордон є серед студентів ННІ іноземних мов та ННІ економіки і права, – розповідає фахівчиня відділу навчально-наукового центру зовнішніх і міжнародних зв’язків, Тетяна Забарна.

Щорічно студенти беруть участь у семестровій програмі студентської академічної мобільності. Стажування відбувається у межах двосторонньої угоди між Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького та Гуманітарно-природничим університетом імені Яна Длугоша у Польщі. Студенти упродовж 3 місяців навчаються у польському університеті за різними напрямами та спеціальностями.

Також для студентів є можливість навчатися за програмою подвійного диплома. За даною програмою у 2018 році сім студентів навчалися у Вищій лінгвістичній школі в місті Ченстохова в Польщі.

Варто також зазначити, що студенти можуть перебувати у мовних школах. Таким чином влітку 2018 року п’ять студентів-перекладачів скористались такою можливістю.

– За деякими програмами, стажування повністю оплачується організацією чи навчальним закладом. За іншими – студент оплачує проїзд, проживання, харчування. Зазвичай під час стажування на курортах студент оплачує проїзд та оформлення необхідних документів, проте заробіток повністю покриває ці витрати. Часто студенти самі шукають програми стажування, що оплачуються приймаючою стороною, – зазначає Тетяна Забарна.

Також упродовж літніх канікул студенти мають можливість проходити стажування у Болгарії, Німеччині, Туреччині, Китаї, Греції, Польщі, Іспанії, Італії, Єгипті, Чорногорії.

Тетяна Забарна розповідає, що впродовж літніх канікул студенти мають можливість проходження літнього мовного стажування та заробітку на курортах Болгарії. Ці стажування пропонує партнер Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького – фірма Болканс Джобс ТОВ (м. Софія, Болгарія).

Проректор з науково-дослідницької роботи та міжнародних зв’язків Черкаського державного технологічного університету Еміль Фауре наголошує: «Можливості стажування є в кожного, в тому числі і за рахунок фінансування іноземних фондів. Головне те, як людина вміє користуватися цими можливостями».

У Черкаському державному технологічному університеті кількість студентів-учасників програм подвійного диплому в 2019 р. становить 17 осіб. У 2018 році програму подвійного диплому укладено з Балтійською міжнародною академією (Латвія).

– Польща — це основна країна-партнер, з якою утворюється співробітництво щодо подвійного диплому. Оскільки вона територіально ближче, а тому і фінансово доступніше, –  зазначає  Еміль Фауре.

Зокрема, кафедрою туризму та готельно-ресторанної справи здійснюється співробітництво з Компанією «IBA EVENT» (Туреччина), з компанією «Star Foke Team company LTD» (Болгарія). 140 студентів спеціальностей «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа» пройшли 3-місячне стажування в Німеччині, 35 студентів – у Болгарії, 60 – у Туреччині.

Про різницю між навчанням та стажуванням на виробництві за кордоном Еміль Фауре розповідає: «Під час стажування за кордоном у закладах освіти студенти можуть вивчати певні курси, працювати в лаболаторіях тощо. Що ж стосується стажування на виробництві, то  студенти отримують практичні навички за їх спеціальностями, щоб закріпити ті теоретичні знання, які вони отримали в університеті. Студенти можуть проаналізувати отримані знання в університеті та порівняти їх з актуальними напрямками практичної діяльності за кордоном».

Загалом, основними закордонними партнерами ЧДТУ, де студенти реалізовували можливості програм академічної мобільності, є: Іспанія – GBSB Global (Business school); Болгарія – компанія «Star Foke Team company LTD», Туреччина – компанія «IBA EVENT»; Польща – Університет суспільних наук (UNS), Higher School of Social and Economic in Przeworsk, Люблінський науково-технічній парк та університет М. Кюрі-Склодовської, Вармінсько-Мазурський університет в Ольштині, Вища школа лінгвістична», м. Ченстохов; Норвегія – Норвезький університет природничих наук; Китай – Технологічний університет м.Циндао, Німеччина – Технічний університет Берліна (TU Berlin, DE), Університет прикладних наук м. Хёнкер, Товариство «ПРОФТІМ».

Стосовно оплати та фінансування стажування проректор з науково-дослідницької роботи та міжнародних зв’язків ЧДТУ наголошує на тому, що кожне стажування може бути реалізаване і за рахунок власних коштів студента, і за рахунок фінансування іноземним фондом. Все залежить від бажання та зусиль студента. Проте до кожного стажування можна залучити кошти іноземних фондів. Для цього студент самостійно може приймати участь у певних проектах, грантах для того, щоб отримати стажування.

Також Еміль Фауре акцентує увагу студентів на тому, що головна мета стажування за кордоном – подивитися і отримати досвід, а реалізовувати набутий досвід потрібно вже в Україні. Адже можна і потрібно робити Європу в Україні. В нашій країні, зокрема в Черкасах можна працювати, стажуватися і розвиватися не гірше ніж за кордоном.

Анастасія Тишкевич