Масовий заплив. Чисельність українців, що відпочивають за кордоном, наблизилася до 4,5 мільйонів на рік

Завдяки безвізу, відносній стабільності і зростанню числа бюджетних авіарейсів, відпочинок за кордоном стає нормою для все більшого числа українців. Журнал НВ з’ясував останні тренди на цьому ринку

Кількість тих, хто купує тури або відпочиває самостійно, в сумі вже наблизилася до 4,5 млн на рік і ще істотно зросте. І все завдяки безвізу, відносній стабільності і зростанню числа бюджетних авіарейсів

ьогоріч Андрій Длігач, керівний партнер групи компаній Advanter group і досвідчений мандрівник, встиг відпочити в Парижі. Тут він бував уже не раз, а під час останньої поїздки зустрів як ніколи багато співвітчизників.

Спостереження Длігача підтверджує статистика: дедалі більше українців вирушають подорожувати за кордон. Ринок виїзного туризму щорічно зростає на 25–30%, кажуть представники вітчизняних туроператорів. Фактично такі ж дані у Мінекономіки: торік, скориставшись послугами туристичних агентств, відпочивати за кордон з’їздили 3,4 млн, на 26% більше, ніж у 2017-му.

Експерти ринку рекомендують до цієї кількості “організованих” туристів приплюсувати ще як мінімум 1 млн тих, хто їздив відпочивати самостійно, без допомоги туроператорів. А Володимир Царук, керівник центру розвитку туризму в Україні, взагалі називає цифру в 1,5 млн.

Головними причинами такого істотного зростання аналітики називають економічну стабільність у країні, стійкість національної валюти і, звичайно, безвізовий режим з Європою, а також зростання кількості бюджетних авіарейсів. Роман Синіцин, засновник сайту з пошуку недорогих авіаквитків low-cost.ua, веде ретельний облік кожного нового напрямку і стверджує, що тільки цьогоріч з’явилося 63 нових рейси бюджетних авіакомпаній, які тепер пов’язують Україну зокрема з курортними містами Європи і світу.

Представники ринку очікують, що кількість українців, які вирушають відпочивати за кордон, зросте і в цьому сезоні: за прогнозом Юрія Альби, гендиректора компанії JoinUp, ситуація буде як торік — те ж упевнене зростання на 25–30%. Альба знає про що каже: його компанія — найбільший туроператор у країні, що займає третину ринку організованого туризму, а також володіє ще й власним авіаперевізником. За даними Міністерства економрозвитку, торік клієнтами JoinUp стали майже 1 млн туристів.

 

аймасовіші напрямки для організованого відпочинку цього літа, як і раніше, — курорти Туреччини і Єгипту, каже Олег Кулик, директор мережі агентств Поїхали з нами, яка займає, за його оцінкою, приблизно 10% турринку. За статистикою продажів його компанії з початку року найбільшу частку займають тури в Єгипет — 45%, далі йде Туреччина з 24,1%, потім Іспанія та Італія відповідно з 2,5% і 2%. А замикає п’ятірку найпопулярніших напрямків Греція — її обрали майже 2% відпочивальників.

Дані аеропорту Бориспіль, найбільшого в країні, також віддають перше місце Єгипту і Туреччині. 90% всього чартерного пасажиропотоку аеропорту станом на травень-червень — турецькі Анталія, Даламан, Бодрум і єгипетські Шарм-ель-Шейх і Хургада.

Втім, зауважує Кулик, популярність Туреччини цьогоріч падає. Це пов’язано з подорожчанням на 15–20% цінників на відпочинок у цій країні. Так, середня вартість туру на двох на курорти Анталії та Бодруму становить 37 тис. грн, тоді як за путівки аналогічного класу в єгипетські готелі в середньому обійдуться на 10 тис. грн дешевше.

Турецький ціновий стрибок пов’язаний із тим, що тамтешні готелі перевели розрахунки цін із долара на євро, внаслідок чого відпочинок у гривні істотно подорожчав.

Парк Тюїльрі, музей д’Орсе переповнені українцями, — Андрій Длігач, керуючий партнер групи компаній Advanter group

І зниження цін чекати не варто, попереджає Олена Бойко, директорка із продажу туристичної компанії TPG. Турецькі готелі не відчувають проблем із кількістю відпочивальників, чималу кількість яких становлять туристи з Росії. За прогнозом у 2019 році найбільше в Туреччині буде саме туристів із РФ і загалом їхній турпотік сягне 6 млн осіб.