Виїжджаємо на природу: як уберегтися від кліщів і не потрапити в лікарню

Елементарні запобіжні заходи допоможуть вам уникнути зустрічі з кліщами
Божевільна спека на вулиці – не єдина загроза цього літа, і звичайна прогулянка може обернутися для вас «знайомством» з кліщами.

Укус кліща небезпечний енцефалітом і хворобою Лайма, яка також називається бореліоз. Остання досить небезпечна, так як вражає нервову і серцево-судинну системи, суглоби і опорно-руховий апарат, і згодом може привести до інвалідності.

Щороку кліщі кусають понад 20 тисяч українців, і десята їх частина заражаються інфекційними захворюваннями. Якщо ви бажаєте провести відпочинок на природі, то без дотримання деяких простих правил не обійтися.

Найбільша активність кліщів спостерігається в травні-червні і в серпні-вересні, при цьому вони мешкають найчастіше в сирих і вологих місцях, на прогрітих сонцем схилах, у високій траві, кущах, у стежок і лісових доріг.

 

При поході на природу перевагу варто віддати світлому одязі, так як на ній добре видно комах, а також прихопити з собою спеціальні аерозолі, які відлякують кліщів.

Як тільки ви покинули парк або ліс, відразу ж уважно себе огляньте:

– під пахвами;
– в вухах і біля вух, на шиї;
– всередині пупка;
– на згинах колін і ліктів
– в волоссі і у них;
– між ніг;
– навколо талії.

 

У перші дві години після прогулянки прийміть душ, так як він знижує ризик укусу. Що стосується тварин, то потрібно перевірити лапи, живіт і морду. Слід терміново бігти до ветеринара, якщо собака млява, погано їсть, а білки її очей пожовкли.

Як правильно виймати кліща
Кращим варіантом стане відвідування лікарні, де його професійно виймуть і тут же віддадуть на аналіз. Якщо такої можливості немає, то його необхідно акуратно викрутять пінцетом, ниткою або спеціальним гачком, продаваним в аптеці, а потім обробити уражену ділянку тіла спиртом.

Спосіб №1. Обернути пальці марлевою серветкою і розхитувати кліща з боку в бік.

Спосіб №2. Можна скористатися пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком комахи і шкірою людини, а потім неспішно дістати кліща разом з хоботком.

Далі місце укусу треба змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном, а якщо хоботок дістати не вдалося, то він видаляється голкою. Бажано, щоб кліщ залишився живий, і після видалення його слід перевірити в лабораторії.

Як зрозуміти, що після укусу кліща ви заразилися?
Початок хвороби Лайма скидається на звичайну застуду або грип. Потрібно турбуватися, якщо після укусу кліща збільшилися лімфатичні вузли, з’явилися болі в суглобах, м’язах, або навіть незначне підвищення температури тіла.

Через 2-4 дня, рідше пару місяців, але частіше за все через два тижні, на тілі з’являється червона пляма, яка може досягати від 20 до 30 см в діаметрі. Як тільки воно почало з’являтися – слід негайно відправитися до лікаря.